Sağlık

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Hemoroit rahatsızlığı olan var mı dediğinizde kimse sesini çıkarmasa bile herkes içinden en az bir kere bu rahatsızlığı yaşadım diye size sessizce cevap verecektir.

Basur kısaca kalınbağırsağın son kısmında bulunan toplardamarların ufak kesecikler meydana getirmesidir. Meydana gelen bu kesecikler dışkının çıkmasını zorlaştırmakta, şişerek acı vermektedir. İç ve dış hemoroit olarak adlandırılan bu kesecikler iltihaplandığı zaman verdikleri rahatsızlık kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde fazlasıyla etkiler. Basurun 4 evresi vardır.

  1. Derece: basurun başlangıç seviyesi olup fazla rahatsızlık vermemekle birlikte hafif şişme mevcuttur.

  2. Derece: hafif şişmenin yanında dışarı çıkan memeler kolayca anüsten içeri girer.
  3. Derece: kolay anüse giren memelerin içeri girmesi zorlaşır ve daha fazla acı verir.
  4. Derece: memeler içeri girmez ve her büyük abdestte çok acı verir. Kanamalar fazlalaşır.

Genellikle fazla kilolu kişilerde, çalışma hayatında çoğunlukla oturarak masa başı çalışanlarda, sürekli posasız yiyecekler tüketenlerde, tuvalet ihtiyaçlarını gereksiz uzatanlara ve kabızlık durumunu sık yaşayanlarda meydana gelir.

Basura yakalanmak istemiyorsanız fakat yakalanmışsanız ameliyatsız basur tedavisi için söylediklerimizi yapmanızda fayda var;

-İçerisinde faydalı bakteriler bulunan yoğurt ve kefiri beslenmemize eklemek içerisinde faydalı bakterilerde bağırsaklarımızı rahatlatacaktır.

-Beslenme alışkanlığımızda meyve ve sebzeleri arttırmamız gerekiyor. Et ürünlerini azaltmamız bağırsak hareketlerini rahatlatacağından faydalı olacaktır.

-Suyu yaşamımızın baş tacı yapmanın zamanı gelmiştir. En az 2 litre sadece su içmemiz gerekiyor. Sadece basur tedavisi için değil sağlıklı bir hayat için tüm organlarımızın suya ihtiyacı var.

-Hazır yiyecekleri lütfen daha dikkatli tüketelim. İçerisinde tuz oranı yüksek gıdalar basura yakalananları çok fazla rahatsız etmektedir.

-Öncelikle sporu hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. En azında günde 20 dk yapacağınız yürüyüşler bağırsak hareketlerini canlandıracak sizi rahatlatacaktır.

-Tuvalet eğitimi konusunda çocuklarınızı küçük yaşta eğitmeniz faydalı olacaktır.

-Lifli gıdalarla beslenmeye özen göstermelisiniz.

-Çoğunlukla masa başında çalışanların 30-40 dakikada bir kalkarak ufak tur atmaları faydalı olacaktır.

-Asitli yiyecekleri hayatınızdan çıkarma zamanınız şu an bu yazıyı okuyorsanız gelmiş demektir.

-Alkol kullanmak ve baharatlı yiyecekler yememeye özen gösterin.

-Dar iç çamaşırları giymemeye özen gösterin.

-Tabi kişisel temizliğe dikkat etmeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Basur hayatımız kilit noktasına getirmeden tavsiyelerimize uymanız faydalı olacaktır. Gelişen teknolojiyle son çare olan ameliyat noktasına gelmemenizi umar sağlıklı günler dileriz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close