Anne ve Çocuk

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Gebeliğin başlangıcından itibaren anne adayında fizyolojik olarak değişimler meydana gelir. Plasenta ile başlayan beslenme yolculuğu, doğumdan sonra anne sütüyle devam eder. Yeni doğum yapmış her annenin bebeğini yeterli besleyememe korkusu vardır. Her ne kadar emzirmek doğal bir süreç olsa da lohusa zamanında çeşitli endişelere sebep olabilir. Doğumun hemen akabinde göğse dolan süt, bazı nedenlerden azalabilir ya da tamamen kesilebilir. Doğumda meydana gelen sağlık problemleri, stres, yeterli emzirmeme gibi nedenler sütün kesilmesine sebep olabilir; ancak tüm bunların yanında anne sütünü artırmanın birçok yolu var.

Emzirme Sıklığı

Emzirmenin sık ve belli bir düzenle yapılması, sütün artmasında etkin rol oynar. Yeni doğan bebek her istediğinde emzirilmeli, çünkü bu süreç hem bebeğin yeterli gıdayı alabilmesi hem de annenin sütünün artması için kendiliğinden gelişir.

Emzirme sıklığı-emziren anne

Süt Yapan Yiyecekler Tüketmek

Her ne kadar sütün gelişi doğal bir süreç olsa da bazı yiyecekler sütün artmasında veya azalmasında etki edebilir. Dereotu, yeni annelerin olmazsa olmaz besinidir. Bunun yanında baklagiller, hurma, rezene çayı sütün önemli ölçüde artışını sağlar.Baklagillerin süt artırıcı etkisinin yanında gaz da yapabileceği düşünülerek ölçülü tüketilmesi önerilir.

Anne sütünü arttıran yiyecekler

Bol Su İçmek

Emzirme esnasında annede harcanan fazla kalori, su ihtiyacını doğurur. Çoğu anne emzirirken yanında su bulundurur. Gebelikte bol su içmenin önemi, doğumdan sonra da devam eder.Anne sütünde yüzde 87 oranında su bulunduğu düşünülürse, bol su içmek hayat kurtarıcıdır.

Su icmek Anne sütünü arttırmı

Sütü Tam Boşaltmak

Emzirme bittikten sonra memede kalan sütü boşaltmak, sütün sirkülasyonu için önemlidir. Her emzirmeden sonra memenin tamamen boşaltıldığından emin olunmalıdır.

Bebek Emziren Anne

Uyku Düzeni

Gece uyanmaları, doğum ağrıları derken yorgun düşen anne vücudunun yeterli uyku alabilmesi sütün artmasında etkin rol oynar.

Uyku Düzeni anne sütünü arttırır

Emzirme Pozisyonu

Annenin ve bebeğin rahat olması, emzirme esnasında önemli bir kriterdir. Uygun pozisyon bulduktan sonra emzirmeye başlamak gerekir, çünkü emzirme 1 saate kadar uzayabilir. Bunun için emzirme yastıkları kullanarak rahat bir beslenme sağlanabilir.

Bebek emzirme pozisyonu

 

Meme Bakımı

Sağlıklı bir emzirme dönemi için, meme bakımı yapılmalıdır. Kurumasına ve çatlamasına olanak vermeden nemlendirici sürülmeli, emzirme öncesi ve sonrası temizliğine dikkat edilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close