Anne ve Çocuk

Anne Sütünün Azlığı Nedenleri

Geleceğimiz olan çocuklarımız bizim en büyük mirasımızdır.

Onları iyi bir şekilde yetiştirmek için ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırız. Bebeğin doğumu ile başlayıp belli bir yaşa gelene kadar devam eden bu süreçte ilk aşama emzirmedir. Anne ve bebek arasındaki bu özel ilişkide anneye büyük sorumluluk düşüyor.

 

Anne Sütünün Azlığı Nedenleri

Eskiler bebeğin ne kadar çok emerse anneden o kadar çok süt geleceğini söylerlermiş. Yeterli emzirememenin sebepleri arasında annenin hamilelik sürecini ve bebeği kabullenememesi geliyor. Hamileliğin geçirildiği stresli ortam da olumsuz bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

 

Doğum öncesinde veya hemen sonrasında emzirme eğitimi alınmalıdır. Bebek doğru pozisyonda tutulmazsa, kullanılan yöntem hatalı ise süt az gelecek ve bebek beslenemeyecektir.

 

Anne Sütünün Azlığı Nedenleri

    Çalışan bir anne ise,  yoğun bir çalışma ortamı varsa bebeği sık emziremeyecektir.

Bebek istediği sıklıkta ve istediği zamanda emmeyince annenin sütü azalacaktır. Bu sefer devreye bebeğim beslensin diye alınan hazır mamalar giriyor. Bebek anneyi emiyor, süt az gelince bebeğim doysun anlayışıyla mama verilmeye başlanıyor. Dolayısıyla süt üretimi eskisi gibi az üretimle devam ediyor ya da daha da azalmaya başlıyor.

 

Anne Sütünün Azlığı Nedenleri

  Beslenme hayatımızda olduğu gibi burada da önemli bir yer tutuyor.

Doğum kilolarını vermek isteyen bayanlar bazı diyetlere başvuruyor. Zayıflama uğruna vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, kalsiyum, protein ve folik asit yerine konmazsa sütü azaltacaktır. Oysa düşünülenin aksine emzirme dönemi kilo vermeye, karın bölgesinin şekillenmesine yardımcı olacaktır.

 

Anne Sütünün Azlığı Nedenleri

Bunun yanında su tüketimi de büyük önem taşır. Bu sadece içtiğimiz su değildir. Yemekten 1-2 saat sonra açık olarak tercih edilen çay veya bitki çayları, mevsim meyvelerinden yapılan taze sıkılmış meyve sularını da ekleyebiliriz. Demir emilimini azalttığından kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

Anne sütünün azlığı nedenleri arasında kullanılan ilaçlarda yer alır. Örneğin kullanılan doğum kontrol hapı sütü azaltabilmektedir.

 

Ayrıca aileye düşen sorumluluklar da vardır. Anne stresli, huzursuz bir ortamda hamilelik geçirdiğinde ve bu durum doğum sonrasında da devam ettiğinde sütün yetersiz gelmesi, hatta kesilmesi söz konusudur.

 

Sonuç olarak bebek yeterince beslenemediğinde kansızlık meydana gelir. Huzursuzluk, normalden fazla ya da az uyuma, huy değişikliği ortaya çıkar. Çocukluk dönemine geçildiğinde etkisi devam ederek yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi gibi semptomlar görülecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close