Anne ve Çocuk

Anne ve Çocuk İlişkisi,Anne ve Çocuk İletişimi Nasıl Olmalıdır?

Annenin ruh sağlığının durumu ve çocuğa karşı gösterdiği davranışların cinsi sağlıklı bir anne çocuk ilişkisinin temelini oluşturur. Çocuğun ileriki dönemindeki hayatını belirleyen bu ilişki insan yaşamı için büyük önem oluşturur. Anne ve bebek arasındaki ilişki hamilelik sürecinde başlar ve bebek doğduktan sonra da emzirme, altını temizleme vb. yollarla bu etkileşim daha da artar.

Anne, Çocuğun Hayatında Nerededir?

Bir çocuk için “anne” hayatın kendisidir. Çocuk için yaşamın bütünü ve anlamı anne kavramında toplanmıştır. Annesinden tamamen yoksun olarak büyüyen veya anne sevgisinden yoksun olarak büyüyen çocuklarda “Anne Yoksunluğu” sendromu görülür. Bu durum göz önüne alındığında durumun vahameti kavranabilir. Çocuğun yaşamının her evresinde büyük önem taşıyan annenin yoksunluğu çocuğun psikolojik sağlığı açısından kötü bir duruma sebebiyet verir.

çocuğun anneye bakış açısı

Anne ve çocuk arasındaki ilişkide önemli olan faktörler annenin tutarlılığı, bağlılığı ve devamlılığıdır. Bu faktörler çocuğa hayatın en önemli hissi olan güven duygusunu verir. Annesinin sağlıklı bir tutum sergilemesiyle çocuk öncelikle annesine, daha sonra kendisine ve en son olarak da çevresine güven duyar. Doğumundan itibaren annesinden hiçbir koşula bağlı olmadan sevgi ve ilgi gören bir çocuğun, çevresiyle ilişkilerinde de insancıl, uyumlu ve doğal bir kişiliğe sahip olacağı kestirilebilir. Bowlby’in bağlanma kuramına göre bir yetişkinin bebekken annesiyle kurduğu ilişki, kişinin daha sonraki ilişkilerinde temel oluşturacaktır.

Anneye Karşı Bağlılık Nasıl Gelişir?

anne çocuk

Çocuğun hayatının ilk anında anne çocuk arasındaki bağlılık gelişmeye başlar. Bu gelişimde birçok etken bulunur. Annenin, sosyal inançları ( kutsal annelik) anneyi bebeğe karşı daha şefkatli olmasını ve sevgiyle çocuklarını sevmesini sağlar. Bebekler de bu durum karşısında kayıtsız kalmazlar. Örneğin annenin kucağına verilen bir bebeğin ağlaması kesilir. Bu durum çocuğun annenin sahiplenici olduğunu düşündüğünü(ya da hissettiğini) kanıtlar. Dolayısıyla sevgi adını verebileceğimiz bağlılık, bebeğin doğumundan itibaren karşılıklı bir hal almaya başlar ve bu, bebeğe güven duygusunun aşılanmasını sağlar. Annesi tarafından her ihtiyacı karşılanan, anne ilgisi gören, beslenen, ilgi gören çocuk annesiyle bağlılık içinde yaşar.

Anne ve Çocuk İletişimi Nasıl Olmalıdır?

çocuğun anneye sevgi gösterisi

Anneyle çocuk iletişimi için bilinmesi gereken en önemli olan aşaması annenin ruh gelişiminin iyi olması ve çocuğuna en iyi şekilde davranmak gerekmektedir. Çocuğun ilerleyen yaşlarında davranışı önemli olarak etkilenmektedir. Çocukta kendine nasıl davranılıyorsa oda kendi çocuğuna öyle davranacaktır bu durum ilerleyen kuşağa da geçecektir bu sebepten dolayı çocuğa davranış biçimi kurulan iletişim çok önemlidir.  Anne ile çocuğun iletişimi çocuğun özgüvenini artırmaktadır. Annenin kendine özgü kokusu vardır sesi farklıdır çocuk anneyle yeteri kadar iletişim kuramazsa bu durum çocuğun öz güvenini etkilemektedir.

anne ve çocuğun birlikte oyun oynaması
anne ve çocuğun birlikte oyun oynaması

Çocuğunuz ile kurduğunuz iletişimde size ne anlatırsa ne konuşursa onu dikkatlice dinleyin ve kesinlikle geçiştirici cevaplar vermeyin her sorusunu dikkate alarak sorularını cevaplayın. Çocuğunuza saygının sınırlarını öğretin odasına girerken kapısını çalmak bile çocuğunuz için iyi bir adım olacaktır. Çocuğunuz ile kurduğunuz iletişim sırasına kesinlikle ona bağırmayın dediğinizi yaptırmak için sadece kararlı olun ve yumuşak davranın. Bağırıp sinirlenip tekrar çocuğunuzun dediğini yapmak çocuğunuz için iyi bir iletişim olmaz bu durum çocuğunuzu olumsuz etkiler her zaman sakin kalın ve sabırlı olun.

Anne ile çocuk iletişimi daima kuvvetli olmalıdır çocuğunuza sevgiyi ve şefkati öğretmelisiniz. Annenin devamlı olumsuz olması olumsuz davranışlar sergilemesi çocuğu olumsuz yönde etkiler ve çocuğun gelişiminde ilerleyen hayatında bu etkilendiği olumsuz davranışlar bütün hayatına yansır. Çocuğunuza daima birey olduğunu hatırlatmak gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close