Sağlık

Aynı Sefa Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Story Highlights

 • Aynı Sefa Çiçeği’nin Özellikleri
 • Aynı Safa Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar
 • Aynı Safa Bitkisinin Faydaları
 • Aynı Sefa Çayı
 • Aynı Sefa Kremi
 • Aynı Sefa Yağı
 • Aynı Safa Bitkisinin Zararları

Aynı sefa; 20 – 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı, mevsimlik bir bahçe bitkisidir. Aynı sefa bitkisinin diğer isimleri bahçe nergisi, altıncık, kandil çiçeği, ölü çiçeği, morigol ve soicidir. Aynı Sefa latince Calendula officinalis’ (ayın ilk günü anlamı)’dir.

Aynı Sefa Çiçeği’nin Özellikleri

Papatyagiller familyasından Aynı sefa bitkisinin çiçekleri sarı, portakal rengi, beyaz veya mor renktedir. Süs bitkisi olarak kullanılan aynı sefa çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat kattır. Yaz aylarında çıkıp sonbaharda kaybolan bitki her toprakta yetişir ve güneşi sever. Balkonlarda saksı içinde bile yetiştirilebilen aynı sefa bitkisi aydınlık bol ışıklı yerleri sever ve gölgeden hoşlanmaz.

Aynı sefa bitkisinin resimi

Gölgelik alanda yetişen aynı sefa zayıftır, az çiçek açar ve rengi koyudur. Çiçekleri, taç yapraklarıyla birlikte, yazın başından sonbahara kadar toplanarak gölgede iyi havalandırılarak kurutulmalıdır (kurutulan yapraklar ile çay hazırlanır). Yılın büyük kısmı çiçekli kalan bitki hava durumu işaretçisi olarak görülür. Sabah çiçek açmadığında o günün yağmurlu geçeceği tahmini yapılır. Aynı sefa içeriğinde karoten, streol, saponin, acı esans, uçucu yağ ve flavonit barındırır. Kuru, serin bir ortamda renkli cam kaplarda saklanırsa bu bitkinin ömrü 2 yıldır.

Aynı Safa Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar

Süs bitkisi aynı sefa birçok dünya mutfağında tatlandırıcı ve renklendirici özellikleriyle yiyeceklerde kullanılan bir çeşnidir. Safran tadı vermediği halde safranının rengini verdiği için bazı ekmek ve kek çeşitlerinde sıklılıkla kullanılır. Hoş kokulu, rahatsız edici olmayan aromasıyla salatalarda süs malzemesi olarak kullanılan aynı sefa bitkisinden çay, yağ, merhem ve krem üretilir. İçeriğinin zenginliğiyle aynı sefa çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Aynı Sefa Bitkisi

Aynı Safa Bitkisinin Faydaları

Aynı sefanın faydaları ciddi orandadır. Yapılan araştırmalar da aynı sefanın düzenli olarak tüketilmesinin kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği ve kontrol dışı oluşan hücre bölünmelerini büyük oranda engellediğini ortaya koymuştur.

 • Ağrı kesici olarak kullanılabilir.
 • Terletir.
 • Aybaşı Yani regl kanını sökerek düzene binmesini sağlar
 • Kaşıntı yapan ayak mantarının tedavisinde kullanılır.
 • Kanın temizlemesine fayda sağlamaktadır.
 • Vücuttaki eziklerin ve yaraların üzerine sürülerek çabuk iyileştirilmesini sağlar.

Aynı Sefa Çayı

Aynı Sefanın beta-karoten bileşeni, yüksek oranda A vitamini içeriğinden dolayı aynı sefanın çayı bağışıklığı güçlendirir. Aynı sefa çayı sindirime yardımcı olur, mide ülserine iyi gelir, tümör büyümesini azaltır, antibakteriyel özelliğiyle enfeksiyonların yol açtığı boğaz ve diş etlerini tedavi eder, vücudu toksinlerden arındırır, cilt sağlığını destekler, adet dönemlerini düzenlemek için yardım eder, iltihapları iyileştirir ve krampları sakinleştirir. Ayrıca sprey şişesi içine aynı sefa çayı koyularak dezenfeksiyon ihtiyacı için kullanılabilir, akne problemlerinde yüz aynı sefa çayı ile yıkanabilir, bebeklerin pişik sorunları için temiz mendiller ile kullanılabilir, çizilmiş ya da kaşıntılı olan iltihaplı cilt hastalıklarında kompres olarak kullanılabilir, sprey şişesinin içinde güneş yanıklarını sakinleştirmek için kullanılabilir.

Aynı sefa çayı

Aynı Sefa Kremi

Aynı sefa kremi içeriğindeki antibiyotik etkenler ile birçok cilt problemini halleder. Ayrıca makyaj kremi olarak ve baş ağrısını giderici masaj kremi olarak da kullanılır.

Kozmetik alanında da artık çok sık kullanılmaktadır. Ancak bitkisel ilaç olarak pek çok sorunun çözülmesinde yardımcıdır.  Ciltteki mantar şikayetlerinde çok etkilidir. Ayak parmakları arasındaki mantara, genital bölge mantarlarına karşı kullanıldığında etkisi gözle görülür bir şekilde belli olur. Aynı şekilde yaşlılık lekelerinin giderilmesinde ve ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecinin hızlanmasında etkilidir.

Aynı Sefa Yağı

Uzun yıllardır bilinen ve kullanılan bir yağ olan aynı sefa yağı tırnak mantarına iyi gelir, mideye iyi gelir, bağışıklığı güçlendirir, regl sancılarını hafifletir, basura iyi gelir ve zararlı böcekleri uzaklaştırır(oda spreyine ya da böcek spreylerine ilave edilebilir) .

Bozulan sağlıklar..

Kullanılsa da fayda etmeyen ilaçlar ve onların yan etkileri..

Bitkisel ilaçlar burada devreye giriyor. İnsanlar sağlığı bir şekilde bitkilerde aramaya başlıyor. Artık doğaya ve doğallığa daha önem verilen bir zamanda olduğumuz için daha da önem kazanması gereken bir bitki. Kremi, çayı, yağıyla bin bir derde deva oluyor, tabi ki bilinçli ve kontrol altında kullanıldığı takdirde.

Aynı sefa yani portakal nergisi bitkisinden üretilen yağın geniş kullanım alanı mevcut. Genel mantar tedavisinde, cilt bakımında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, saçların canlandırılmasında kullanılır. Vücuttaki bakteri ve enfeksiyonun gelişmesini önler. Adet sancılarını dindirir ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

Aynı Safa Bitkisinin Zararları

Uzmanların doğal eczane olarak nitelendirdiği aynı sefanın birtakım olumsuz etkileri de vardır. Hamilelikte ağızdan alınan aynı sefa düşüğe sebep olur. Herhangi bir cerrahi girişim öncesi ve sonrası ilaçlar ile beraber aynı sefa alınması uyuşukluğa sebep olur. Papatya, kasımpatı gibi çiçeklere karşı alerji varsa alerjik reaksiyonlar yaratabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close