Sağlık

Bahar Yorgunluğuna Son

BAHAR YORGUNLUĞUNA SON

Kış aylarının sona ermesi ve baharın başlangıcı ile beraber, çevresel ve metabolizmada meydana gelen değişiklikler, bireylere hassasiyet ve psikolojik sıkıntılarla yansıyabilmektedir. Tıpta bahar yorgunluğu olarak bilinen bu rahatsızlık, beraberinde enerji azalması ve psikolojik açıdan huzursuzluk gibi etkenleri getirmektedir. Vücutta kırgınlık, baş dönmesi, uzun süren yorgunluk halleri ile kendini göstermektedir. Vitamin ve minerallerin vücuda belirli zamanlarda yeteri miktar kadar alınmaması gibi durumlar rahatsızlığın başlıca nedenleri arasındadır.

Exhausted

Bahar Yorgunluğuna Neler İyi Gelir?

Özellikle sabahları yapılan spor bahar yorgunluğuna iyi gelen şeylerin başında gelmektedir. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için spor yapmak bahar yorgunluğu gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır ve psikolojik olarak mutlu hissetmeyi sağlar. Diğer yandan bitkisel desteklerle yaşam kalitesini yükseltmek bu tür rahatsızlıklardan en iyi korunma yollarından biridir. Bunların en başında yeşil çay gelmektedir. Melisa, rezene, papatya ve ıhlamur sindirim sistemi, uykusuzluk, yorgunluk ve baş ağrısı şikayetlerinde etkili bitkilerdendir. Düzenli ve bol miktarda su tüketimi ve sağlıklı beslenme ile bahar yorgunluğundan kurtulmak mümkündür.

bahar-yorgunluguna-karsi-onlemler

Sağlıklı Beslenme ve Yürüyüş

Uzmanlar sağlıklı beslenerek, bol sıvı tüketimi ve yürüyüş gibi basit sporlarla bahar yorgunluğuna son vermenin mümkün olduğunu belirtmektedirler. Her gün 15 dakikalık bir spor ya da 45 dakikalık bir yürüyüş ile tüm hastalıklara karşı vücudu dirençli tutmak mümkün. Hekimler tarafından, bu rahatsızlıkla ilgili şikayetleri yaşayan bireylerin mutlaka uzmanlardan yardım alması gerektiğine vurgu yapılmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close