Güzellik

Balla Gelen Güzellik Mucizeleri

Balın sağlığımız için ne kadar gerekli bir besin ve şifa kaynağı olduğunu bilmeyen yoktur. Bunun yanında bal, cildimiz ve saçlarımız için de aslında mucizevi bir besin ögesidir. Bal, cildin nem dengesini koruyor, sivilcelere karşı yoğun bir savaş açıyor, antioksidan özellikler barındırıyor ve vücudumuza daha sayamadığımız pek çok etkisi var. İşte balla gelen güzellik mucizeleri!
Bazı kadınlar cildinin sık sık kuruyup, pul pul dökülmesinden aşırı derecede rahatsızlık duyarlar.

Eğer sizin de böyle şikâyetleriniz var ise, balı nemlendirici losyon olarak kullanabilirsiniz. Bunun için zeytinyağı ve balı bir kapta karıştırarak losyon kıvamını almasını sağlayın. Ardından kuruyan cildinize sürüp 15-20 dakika kadar bekleyin. Yeterli sürenin sonunda ılık su ile cildinizi durulayın. Yüzünüzdeki değişimin ve ipeksiliğin farkına varacaksınız. İkinci olarak bal, yıpranmış saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirmek için de kullanabileceğiniz besin maddelerinden.

Bunun için de yine zeytinyağı ve balı karıştırıyoruz. Bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı bal yeterli olacaktır. Karışımı saçınıza sürdükten sonra 15-20 dakika kadar bekleyin ve hemen ardından durulayın. Bu işlemi saçınızı şampuanlamadan önce yapmak saçınızı durulamayı ve arındırmayı kolaylaştıracaktır. Balı sivilcelerinize karşı kullanmak için ise, kızarıklığın olduğu bölgeye bir miktar sürün ve üzerine yara bandı yapıştırın. Bu şekilde yara bandıyla 30 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Ayrıca bal, antiseptik özelliği ile yara ve kesiklere de iyi gelecektir. Çatlayan dudaklarınıza peeling yapmak için de karşınıza yine bal çıkıyor. 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı şeker, yarım çay kaşığı zeytinyağı ve yarım çay kaşığı vazelini karıştırarak bir karışım oluşturun. Haftada bir veya iki kez dudaklarınıza bu peelingi uygulayın. Dudaklarınız ölü derilerinden kurtularak yumuşacık bir hal alacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close