Anne ve Çocuk

Bebek Gelişimi Dönemleri

Ebeveynlerin bebekleri doğduktan sonra belki de en önemli görevi; bebeğin ilk 24 aylık gelişimini takip etmektir. Çünkü bu önemli dönemde bebek, hayatı boyunca en hızlı gelişimini gerçekleştirir. Özellikle beyin gelişiminin %80 inin tamamlandığı bu 2 yıllık bebek gelişimi dönemleri nde, sonradan problemler yaşamamak için çok iyi gözlem yapmak ve gereken önlemleri zamanında almak, hayati önem taşır.

anne-baba-bebek

Bebek 1 Aylık

Bu dönemde bebekler günde yaklaşık 15-18 saat uyurlar. Uyanık oldukları zamanda ise beslenme ihtiyaçlarını giderirler. Bu dönemde bebekler, kafa ve çenelerini kaldırabilir, elleri henüz kapalıdır, 20 cm. kadar uzaklıktaki nesneleri görebilir, koku duyabilir, işitmeye başlar ancak sesin nereden geldiğini anlayamaz ve insan yüzünü ayırt edebilir. Özellikle bu dönemde siyah-beyaz geometrik şekillere bebeklerin tepki verdiği gözlenmiştir.

Bebek 2 Aylık

Bu dönemde bebek göğsüne kadar kalkabilir, elleri açılır ancak uzanmaları hedefe yönelik değildir, anne ve babasını sesleri ile tamamen ayırt eder.

2-aylik-bebek

Bebek 3 Aylık

Bebekler bu ayda sesleri ve yüzleri tamamen tanırlar, kişileri ayırt ederler, ellerini birleştirirler ve yüksek sesle gülerler.

Bebek 4 Aylık

Renkleri fark ederler, destekle otururlar ve bir elinde bulunan oyuncağı diğer eline geçirirler. Yabancıları ayırt ederler, iki heceli sesler çıkartabilirler.

4-aylik-bebek

BEBEK 6 Aylık

Tamamen desteksiz otururlar, mama sandalyesinde yemek yemeğe başlarlar ve ayakları dahil ellerine geçirdikleri tüm nesneleri ağızlarına götürürler.

Bebek 1 Yaşında

8.ayda emeklemeye, 10. ayda sıralamaya başlayan bebek, 1 yaşında yardım alarak yürür. İkiden fazla kelime söyleyebilir ve yutma refleksi tamamen geliştiğinden biberondan bardağa geçiş yapar.

1-yas-bebek

Bebek 18 Aylık

Yürüme yardımsız olarak gerçekleşir, merdiven basamakları çıkılabilir, kendi kendine yemek yiyebilir ve 20 kelimeye kadar konuşabilir.

Bebek 2 Yaşında

Bebek gelişimi dönemleri arasında gelişimini yavaş yavaş tamamladığı 2 yaş geldiğinde bebek artık koşar, zıplar, köşeleri rahatlıkla döner, her şeyi kendi yapmak ister, cümle kurabilir ve kendi söylediklerinden çok daha fazlasını anlayabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close