Sağlık

Bel Fıtığı Nedir ? Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir?
Bel fıtığı, omurgalar arasındaki kıkırdak dokunun zorlanma sebebiyle kayarak omurilik içine doğru girmesi durumuna denir. Bu durumda bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe de baskı oluşmasından ötürü sıklıkla görülür. Genel olarak başlangıç hali ve ilerlemiş safhada bel fıtığı çeşidi bulunur. Bel fıtığının belirtilerine bakmak gerekirse şunu diyebiliriz ki fıtık hangi taraftaysa o tarafın bacağında, kalçadan başlayan ve topuğa kadar devam eden bir ağrı bulunur.

Hastalar genelde bacaklarının arka kısmında yoğun bir ağrı hissederler. Hasta öksürdüğü zaman ya da kendini zorladığı zaman ağrı daha da şiddetli bir hal alır. Bel fıtığında illa ki bel ağrısı görülmeyebilir. Genel olarak bacakta ağrı daha fazla hissedilir. Bazı hastalar ayak topuklarının üstüne basamayacak hale bile gelebilir.

bel_fitigi_nedir
bel_fitigi_nedir

Oluşan kuvvet kaybı ve bu semptomlar ise ilerlemiş bel fıtığı vakalarında sıklıkla görülür. Bazı hastalarda felç olma olasılığı da yüksektir. Bel fıtığının bilinen pek çok sebebi bulunur.

Temel sebep elbette ki vücudun doğal yaşlanma sürecidir. Çünkü çocuk ve gençlerde disklerde su oranı çok yüksektir.

Yaş ilerledikçe diskler kurumaya ve su miktarı azalmaya başlar. Bunun dışında erkeklerde görülen bel fıtığı vakaları daha fazladır.

Ağır işlerde çalışan ve sürekli kendini zorlayan kişilerde de bel fıtığı vakalarına daha sıklıkla rastlanır. Bunların dışında kaza, düşme gibi durumlar yaşandığında diskler yırtılabilir, bu da bel fıtığına sebep olur. Fazla kilo da disklere ekstra bir yük yaratır ve fıtık oluşumunu kolaylaştırır. Bunların da dışında aniden yapılan ters hareketler de bel fıtığı oluşmasını tetikleyebilir.

Özellikle öne aniden eğilme durumlarında bel fıtığı oluşabilir. Tedavi sürecinde ise hasta kesinlikle kendini zorlamamalı, ağır bir yük kaldırmamalıdır. Hastanın koltukta otururken bile kendini rahat hissetmesi, belini sıcak tutması önemlidir. Bel fıtığının daha ileriki safhalarında fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Fizik tedaviye rağmen hasta şikayetleri devam ediyor, önüne geçilemiyorsa da hasta ameliyat olarak bel fıtığından kurtulabilir. Bel Fıtığı Nedir?

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close