Saç Bakımı

Boyalı Saçlara Nasıl Bakım Yapılır

Günümüzde pek çok kadın saçlarını her ay boyatır ve renk değiştirir. Bu yapılan işlemler saçların yıpranmasına neden olur. Fakat sadece saçları boyamak değil kullanılan kimyasal içerikli şampuanlar, düzleştiriciler, sac kurutma makineleri de saçların kurumasını, saç uçlarının kırılmasını ve yıpranmasını sağlar. Yıpranan saçların düzelip kendine gelmesi için birçok sac bakim kürleri hanımlar tarafından saçlara uygulanıyor. Sürekli saç boyamak sacların kalitesini düşürdüğü gibi matlaşıp saçların incelmesini ve kurumasını sağlar.

Boyalı ve Yıpranmış Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Boyalı saçlara yapılacak olan bakim kuru için bir bardak su, yarım çay bardağı elma sirkesi, yarım çay bardağı gül suyu bu karışımı saçlar yıkandıktan sonra krem yerine bir kabin içine bu karışımdan bir kaçınılmaz damla damlatarak durulanır ve bu kür düzenli kullanıldığında saçlarda canlılık ve parlaklık meydana gelir. Bir başka sav bakim kuru ise bir su bardağı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı defne tohumu yağı, bir tatlı kaşığı çörek otu yağı ve bir tatlı kaşığı maydanoz tohumu. Bu kür temiz saç diplerine uygulanır ve iki saat bekletildikten sonra yıkanır. Bu saç bakım kuru haftada bir uygulaması gerekir.

Saç Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı saçlar için saçların bakım ve kontrolleri büyük önem taşıyor. Saçların canlı olmasında özellikle beslenme alışkanlıklarının çok iyi olması gerekiyor. Yetersiz beslenme saçlarda cansızlık ve matlaşma gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle yapılacak olan beslenme planlarına harfiyen uymak ve saç köklerini besleyici besinlerin düzenli bir şekilde tüketmek saçların canlı ve sağlıklı olması için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle son zamanlarda birçok saç bakım ürünleri piyasadaki yerini alıyor.

Boyalı ve yıpranmış Saçlar için Bakım Önerileri

Boyalı Saçlar İçin Maske Nasıl Yapılır?

Saçlar dış görünüş açısından oldukça önemlidir. Neredeyse tüm bayanlar saçlarının canlı ve parlak durmasını ister. Ancak birçok etkenden dolayı saçlar kırılır ve cansız durur. Bunun en belirgin nedenlerinden bir tanesi, saçların boyanmasıdır. Saçların boyanması deri altının nefes almamasına neden olarak saçların matlaşmasına neden olur. Çünkü içerisinde bulunan zararlı etkenler saçların dökülmesine, kırılmasına, matlaşmasına ve kopmasına neden olabilmektedir.

Bunun önüne geçebilmek adına saçlara maske uygulamaları yapılması gerekiyor. Evdeki yöntemlerle de saç maskeleri yapmak mümkündür. Her duşa girmeden önce saçlara maskeler yapmak, saçın eski dengesini koruyarak dökülmeleri engelleyecektir. Ancak saçlarda kopma ve yanmalar meydana geliyorsa, boyamaya bir süre ara verilmelidir. Aksi halde saçların komple yanmasına sebep olacaktır. Zeytinyağı, bal, yumurta akı, lavanta yağı, argan yağı ve saç bakım serumları gün içinde uygulayarak saçların canlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Boyalı ve yıpranmış Saçlar için Bakım Önerileri

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

Boyalı saçlara bakım son derecede önemlidir. Çünkü boyalı saçlarda genel anlamda kırıklar ve cansız saçlar ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçmenin en etkili yolu saçlara bakım uygulanmasıdır. Saçları her gün yıkamamaya özen gösterilmelidir. Saçlar kendi yağıyla beslenmeli ve saçın kurumamasına dikkat edilmelidir. Saçları yıkarken suyun ılık olmasına özen gösterilmelidir. Sıcak su saç derisine zarar vererek, saçların dökülmesine neden olur. Bunun yanı sıra, bir süre fön makinelerine ve saç ısılarına ara verilmelidir.

Saçların kendi canlı haline dönebilmesi için maskeler yapılmalıdır. Özellikle de zeytinyağı ve yumurta akının karışımı saçları yumuşatmaktadır. Haftada 2 kere yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak her saç tipi birbirinden farklı olmasından dolayı kendi saç tipinize göre doğru şampuan seçimi yapılmalıdır. Saçlar iyice durulanmalı ve ardından saç kremleri kullanılmalıdır.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close