Sağlık

Bronşite İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bronşit bir çeşit iltihaplanma problemidir ve akut ya da kronik tipi görülebilir. Basitçe anlatmak gerekirse; akciğerimizin içinde hava dolaşımının gerçekleştiği borularda iltihaplanma meydana gelmesidir.

 

Bronşitin türüne göre, bu iltihaplanmaya sebep olan birçok faktör vardır. Peki, biz bu iltihaplanmadan nasıl kurtulabiliriz? Bu sorunun cevabı olarak da birden fazla hatta düzinelerce çözüm önerisi sıralayabiliriz. Fakat günümüzde artık bu çözüm önerilerinden en çok tercih edilenler bitkisel ürünler ya da direkt olarak bitkilerin bize sunduğu çözümler oluyor. Çünkü kimyasal karışımlarla bir rahatsızlığı tedavi etmeye çalışırken başka bir yan etkiye maruz kalmak, farklı bir sağlık sorununun ortaya çıkması ihtimali artık insanları bu yöntemlerden uzaklaştırdı.

 

Bu sebeplerden dolayı da insanlar bitkisel çözümler arayışında. Peki, bronşite iyi gelen bitkiler nelerdir ve bunları nasıl temin edebiliriz?

 

Bronşite İyi Gelen Bitkiler Yulaf
Bronşite İyi Gelen Bitkiler Yulaf

İlk olarak yulaftan bahsedebiliriz ki temin etmesi de kolaydır. Bronşit hastalığından kaynaklanan şikâyetlerde yulafın kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sebebi ise yulafın içerisinde bulunan scopoletin’dir. Özelliği de bakteri yok edici ve bronş açıcı olmasıdır. Yani akciğerde hava dolaşımını sağlayan boruların açılmasına yardım eder. Sadece bu kadarla da sınırlı değil, yulafın içerisinde iki ayrı madde daha vardır ki (proline ve pyridoxine) bunlar da bronşite karşı etkilidir.

 

Scopoletin aslında kereviz ve havuçta da vardır fakat yulaf samanındaki kadar sağlıklı ve etkili değildir.

 

İkinci olarak da yine temin edilmesi kolay olan bir bitkiden bahsedelim. Çokça da kullandığımız, bronşite karşı da bize yardımcı olan bu bitki sarımsaktır. Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Sarımsakta “quercetin” adlı bir madde bulunmaktadır ve bu madde bronşlardaki iltihaba neden olan maddeleri baskılar.

 

Bronşite-iyi-gelen-bitkiler-nane
Bronşite-iyi-gelen-bitkiler-nane

Farklı bir bitkiden daha bahsetmek istersek naneyi göz önüne alabiliriz.

Nane hoş kokusu ve ferahlığı ile zaten evlerimizde hemen hemen her zaman bulundurduğumuz ve kullandığımız bir bitkidir. Nane bronşit hastalığının tedavisinde doğrudan bir etkide bulunmaz ancak bronşit nedeniyle bünyede görülen sıkıntıların daha hafif atlatılması için kullanılabilir. Mesela neyi hafifletir diye düşünürsek; nane içerisinde mentol barındırır ve mentol de akciğerde biriken o iltihap birikimini kırıp daha sonra da öksürük yoluyla bünyeden atılmasına yardım eder.

 

Son olarak yine evlerimizden eksik olmayan yani temin edilmesi kolay ve de çok kullanılan bir bitkiden daha söz edebiliriz. Kekik. Nane gibi yine ferah bir bitki olan kekiğin bronşit hastalığına olumlu etkilerinin olduğu bazı bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Aslında sadece bronşit değil birçok solunum yolu rahatsızlığında oldukça etkili şifalı bir bitkidir. Çay şeklinde demlenerek tüketilebilir ve bu sayede iyileşme sürecini olumlu etkilerken, iyileşme süresini de önemli ölçüde azaltır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close