Sağlık

BURUN TIKANIKLIĞI VE TEDAVİSİ

Burnumuz nefes alıp verebilmemizi sağlayan mucizevî organlardan biridir. Sadece nefes alıp vermemizi sağlamaz en önemlisi kokuları algılayabilir. Burnumuz yemek kokularını da algıladığı için yemek yememizi zevkli hale getirir.

 

Burnumuz karmaşık bir yapıdır. Tozların ya da herhangi bir cismin kaçmasına karşı refleks gösterir. İçerisindeki tüylerde rahat nefes alıp vermemiz açısından etkilidir. Tozları tutar, nemlendirir ve havanın akciğerlerimize girmesini sağlar.

Burundan zor nefes almayla ilgili günümüzde pek çok rahatsızlık ortaya çıkmıştır. Bunlardan başlıcalar burun tıkanıklığıdır. Havadan gelen oksijeni alamayıp nefes darlığı çekmemize yol açabilir.

 

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

ise alerji ve soğuk algınlığıyla ortaya çıkabilen hatta mevsimden mevsime değişiklik gösterebilen bir rahatsızlıktır.

İlkbaharda polenlerin oluşmasının ardından alerjik etki görülür. Geceleri ise etkileri daha uzun süre hissedilebilir.

Birçok tedavi yöntemi vardır. Örneğin doğal yollarla burnunuzun açılmasını istiyorsanız tuzlu su en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Burnunuzu nemlendirip doğru nefes almamızı ve akciğerlerinize nüfus etmesini kolaylaştırır. Ayrıca keskin kokulu mentollü, okaliptüs özlü spreylerde gün boyu burnu açık tutabilir. Doğal yollarla fazla sonuç alamadıysanız doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Çünkü her burun tıkanıklığı ameliyat gerektirmese de birçok hastalığa yol açabilir. Örneğin boğaz enfeksiyonları, sinüzit ve horlama gibi.

 

Genetik olarak ta burun kemiği eğriliği olabilir. Bunun için uzmanlarımız cerrahi yollara başvurabilirler. Burun tıkanıklığını önlemek için sinir hücrelerine zarar vermeden estetik cerrahi yöntemler ile bireyin rahat nefes alması sağlanabilir. Doktorlar ise genetik yapıdaki değişikliklerden dolayı 18 yaşından büyük bireyler üzerinde cerrahi yöntemlere başvurular.

Siz siz olun burnunuzu nemli tutun, kurumaması için özen gösterin. Unutmayın doğru bir nefes alabilmek için sağlıklı bir buruna ihtiyacımız vardır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close