Sağlık

Çıplak Uyumanın Faydaları

Amerika da insanların yüzde 10’una yakınının çıplak uyuduğunu biliyor muydunuz? İlk bakışta bu durum biraz garip gelse de çıplak uyumanın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şimdi bu faydalar ModaÇilek farkıyla sizlerle…

Çıplak Uyumanın Faydaları

  • Çıplak uyumanın ilk faydası daha iyi bir gece uykusuna sahip olmak. Üzerinize giydiğiniz şeylerden ötürü(polar, pijama ya da çorap) birçok kez sıcaktan bunalmış halde uyandığınızı düşünürseniz pek de mantıksız değil.
  • Kıyafetleriniz olmadan vakit geçirmek kendi vücudunuzla daha barışık olmanızı sağlar. Vücudunuz hakkında rahat ve barışık hissettiğiniz an normal olarak öz güveniniz de artacaktır.

d7b360137e7961990c488ddd877aa1fe_k

  • Giyecekleriniz olmadan uyuduğunuzda vücudunuza ve özellikle de cildinize daha çok nefes alma şansı verirsiniz. Gece boyunca da daha az terlersiniz. Vücudunda sivilce olanlar giysileri olmadan uyuduklarında bu aknelerin azaldığını söylemektedir.
  • Vücudunuzun yaşlanmayı geciktirici sistemi ve büyüme hormonları gece uykusunda aktif hale gelir. Bunların çalışabilmesi için de çok fazla sıcaklamamanız gerekmektedir. Vücudun kendini onarma sistemi serin ortamlar da daha etkilidir.

ciplak-uyumak

  • Dar t-shirt’ler, korseler ve dar taylar gibi gece uyurken kullanılan giysiler vücudunuzdaki belirli bölgelerde baskı yaratır. Bu da kan dolaşımına zararlıdır. Çıplak uyuduğunuzda dolaşım sisteminiz daha hızlıdır.
  • İnanması zor olsa da bilim adamları çıplak uyumanın kilo vermeye bile yardımcı olduğunu iddia ediyor. Çünkü daha kaliteli bir uyku uyuyacağınız için vücudunuz daha az stres hormonu salgılayacak. Bu da kilo vermenize yardımcı olacak.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close