Anne ve Çocuk

Çocuğunuzu Spora Yönlendiriniz

ÇOCUĞUNUZU SPORA YÖNLENDİRİNİZ

Çocuklarımız günümüz çağında teknolojiye ayak uydurduklarından hareketsiz bir yaşam sürdürmektedirler. Bilgisayar ve televizyon bağımlısı olan çocuklarımıza hareket kabiliyeti sağlamamız için yeteneği olan bir spor dalına yönlendirmemiz gerekmektedir.

cocuk-ve-taekwando

Spor hem çocuğun gelişimine fayda sağlayacak, hem de sosyal yaşamının genişlemesine yardımcı olacaktır. Faaliyeti olmayan çocuklar eve bağımlı, sosyal yaşantısını gittikçe kısıtlayan bir çocuk haline gelecektir ve ileride insan içine çıkamayan pasif karakterli bir çocuk haline gelecektir. Bu nedenle geleceğimizin ve kendi geleceğinin devamı için hangi spor dalına yatkın olduğunu bulup, biz aileler olarak çocuklarımıza olan görevimizi en iyi şekilde yerine getirip, gerekli yönlendirmeleri yapmalıyız.

cocuk-yuzme-sporu

Çocuklarımızı belli yaş gruplarınca yapabileceği spor dallarına yönlendirme yapmalıyız. 5 ile 7 yaş arası çocuklarımız enerjilerini ortaya çıkaran spor dallarını yapmalıdırlar. Bunlar; Koşma, atlama, zıplama, yüzme dalları bulunan spor dallarına çocuklar yönlendirilmelidir. Ayrıca yaratıcı ve araştırmayı ortaya çıkaran oyunlar ve basit figürlü danslar tercih edilebilir. 8 – 9 yaş arası çocuklar yukarıda yer alan aktivitelerin yanında bisiklet, takımca yapılan sporlar, temel spor hareketlerinin bulunduğu aktiviteler yapılmalıdır.

sporun-cocuklar-uzerindeki-etkileri

Çocuğa liderlik duygusunun aşılanması, takım olup birlik ve beraberliğin öğretilmesi açısından çok önemlidir. 10 yaşından sonra kişisel ve takım sporlarının yarışma tarzı grup aktivitelerine katılmalıdırlar. Spor çocukların yaş gruplarına göre dallara ayrılmıştır. 9-11 yaş; Jimnastik, atletizm, basketbol, futbol, voleybol, tenis, kayak için uygun dallardır. 12 yaş güreş, 14 yaş bisiklet, 15 – 16 yaş halter, 17 yaş ise boks yaşı olarak uzmanlarca önerilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close