Anne ve Çocuk

Çocuklarda Zeka Gelişimi

ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİ

Çocuk büyütürken bedensel ve zihinsel yönden gelişimine olumlu yönde katkıda bulunmak anne babaların en önemli vazifesidir. Ruh sağlığı yerinde bir çocuk yetiştirmek aynı zamanda topluma faydalı bir birey yetiştirmek anlamına gelmektedir. 0-6 yaş döneminde duyusal ve zihinsel olarak gelişime oldukça açık olan çocuklarda zeka gelişimi desteklenecek materyaller ve oyunlardan yararlanılmalıdır.

cocuklarda-okul-oncesi-zihinsel-gelisim

Zeka Gelişiminin Desteklenmesi

10 yaşına kadar insan beyni sünger gibi gördüğü, işittiği ve duyduğu her şeyi kayıt hafızasına almakta ve olaylar karşısında sebep sonuç ilişkisi kurmaktadır. Okul öncesi zaman diliminde anne babalar tarafından kısıtlama getirilmeden, kendine zarar gelecek durumlar hariç her türden merakı giderilmelidir çocuğun. Zeka gelişiminde önemli rol oynayan bu süreç sonrası okula başlayan çocuk daha mantıklı ve kontrollü davranışlarla hareket eder. Bu yaş guruplarındaki çocuklarda zeka gelişimi için belli destekler sunulabilir.

cocuklarin-zeka-gelisimini-desteklerken-yapilacaklar

Bunlardan bazıları;

  • Ardışık rakamlarla yaptırılabilecek dikkat ve bellek egzersizleri
  • Parmaklarla hesap yapmak yerine aklından hesaplama yapması sağlanabilir. Yaşına uygun belli yönlendirmelerle, küçük sorularla akıldan toplama çıkarma yapmasına yardımcı olunmalıdır.
  • Çocukların hemen hepsi kendi fotoğraf ve videolarını izlemekten haz duyar. Çocuğun kendini anlatabileceği ses ve görüntü kayıtları, ifade edebilme yeteneğini geliştirerek zeka gelişimi için fayda sağlar.
  • Sırada en eğlenceli olan egzersiz var; kelimeleri tersten söylemesi zor ancak beyin gelişimini destekleyici bir işlemdir.
  • Sistemli olarak girdi –işlem- çıktı döngüsü ile çalışan beyin için faydalı bir diğer egzersiz de anlatılan ve hayal edilen şeylerin resminin yapılmasıdır. Bu pratikler sayesinde beynin kapasitesinde artış olacaktır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close