Sağlık

Deodorant Kullanımı Sağlıklı mı?

Ter önlemek amaçlı kullandığımız deodorant’ların içeriğinde ne gibi maddeler bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Ya da ne tür tehlikeler yarattığını biliyor musunuz? Deodorant Kullanımı Sağlıklı mı? Bu yazımız da modacilek.com ekibi olarak bu soruları yanıtlayacağız. Evet, gelelim deodorant sağlımıza nasıl etki de bulunuyor.

Ergenlik Çağından Önce Kullanmayın!

Ergenlik döneminde karşılaştığımız koltuk altı tüylerin çıkması ile birlikte hormonların etkisi ile kokulu salgı yapan apokrin bezleri de salgı üretmeye başlıyor. Bu yaşlar da deodorant kullanımı yerine koltuk altının sıkça temizlenmesi ve yıkanması daha sağlığımız için daha uygundur.

deodorant-izi

Koltuk Altı Tüylerini Düzenli Olarak Tıraş Edin

Koltuk altı tüyleri başlangıçta makasla kısaltılabilir. Tabi ki de deriye zarar vermeden. Lazer epilasyon yönetim de 18 yaşından sonra düşünebileceğiniz çözümlerden. Tüylerin uzamasın kötü koku yaratması ile beraber bakteri oluşumunu da tetiklemesi cilt hastalıklarına davetiye çıkarır.

image-10

Deodorantlar Meme Kanserine Davetiye Çıkarıyor

Deodorantların içeriğinde bulunan etil, metil, propil, benzil ve butil tarzı kimyasallar oldukça tehlikelidir. Ve meme kanserine davetiye çıkaran kimyasallardan biri de parabendir. Ve deodorantlarda paraben bulunmaktadır.

meme-ic

Kimyasallar Direk Kana Karışıyor…

Cilde doğrudan uyguladığımız kozmetik ürünler geçirgenliğinin fazla olmasından dolayı doğrudan vücuda girerek kılcal damarlar yoluyla kan dolaşımına katılabilmektedir.

deodorant-zararli-mi-2

Deodorant Seçimin de İçeriğine Dikkat Edin

Dikkat etmemiz gereken ilk şey içerisinde koku giderici olarak alüminyum bileşiğinin bulunmamasıdır. Bu madde kan dolaşımına girdiğinde vücutta birikme yapabilir. Deriyle teması çok tehlikelidir.

deodorantlar-kansere-sebep-olabilir-6703809

Deodorantların Seçimin de Doğal Madde Bulunduran Ürünler Tercih Etmelisiniz

Kimyasal içeren deodorantlar alınmadan önce etiketlerine bakmalıyız. Bitkisel olan gliserin, liken ve bioflavonoidler onlar ya da bitkisel özler gibi doğal maddeler içeren ürün tercih etmelisiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close