Sağlık

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıl Olmalıdır ?

Dişler her zaman bakım ister. Bakım yapılmayan dişlerin sonu bilindiği üzere ya çürük bir diş ile sonuçlanır ya da diş kaybı olarak sonuçlanmaktadır. Bunun dışında dişler düzenli olarak fırçalandığında bu gibi sorunlarla karşılaşılması olası görünmez. Kalsiyum eksikliği ya da çok sıcak çok soğuk yiyecek ve içeceklerin yanında asitli içeceklerin de dişlere zarar verdiği bilinmektedir. Ancak bu zararların önüne bir adım geçmek için diş bakımına özen gösterilmelidir. Herkesin bildiği şey, diş macunu ne kadar köpürürse o kadar temizlenir, ya da ne kadar sert ve hızlı fırçalarsam kirler de o kadar çabuk kaybolur düşüncesi vardır.

Diş macununu kuru nohut tanesi kadar koymalısınız.

Fazla macun dişlerinize ve diş etlerinize zarar verir. Doğru ve sağlıklı bir şekilde diş fırçalamak için öncelikle doğru diş fırçası seçilmelidir. Bunun için ağzınıza sığacak küçüklükte, naylon ve orta sertliğe sahip fırçalar sizin için ilk güvenli adım olacaktır.

Ardından günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamalısınız.

Her dişi daireler çizerek 8,10 kere fırçalamalısınız. Dişlerinizi sert fırçalamamanız gerekmektedir. Eğer sert fırçalarsanız aşınmalar gerçekleşebilir. Dişlerinizi dışarıdan daireler çizerek fırçaladıktan sonra iç taraflarına da aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Daha sonra çiğneme yüzeylerini de bir ileri bir geri fırçalayabilirsiniz. Diş fırçalamada gelen şikayetler arasında diş etlerinin kanaması görülmektedir. Bunun nedeni dişinizi yeterince iyi ve sağlıklı fırçalamadığınızı göstermektedir.

Kanayan dişinizi fırçalamaya devam edin, bırakmayın.Doğru Diş Fırçalama,

Sürekli fırçaladığınız zaman artık kanamanız duracak ve sağlıklı temiz dişlere sahip olacaksınız. Tamamen sağlıklı bir diş fırçalamak için son detay da, sadece dişleri değil hafifçe dili ve yanakların içini de fırçalamak sağlıklı bir diş fırçalamak için gerekli olan bilgilerden birisidir. Bunlara uyduğunuzda artık dişlerinizin kanamadığını, daha beyaz ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Diş eti kanamaları fırçalamanız sonrasında hala devam ediyorsa başka sorunları taşıyor olabilir. Diş taşı gibi şikayetleriniz sonucu diş etlerinizde kanama da gerçekleşebilir. Bunun için dişçiye gitmeli ve muayene olmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close