Sağlık

El Terlemesi Nedenleri

Terleme; derinin ıslak hale gelmesi sonucunda vücuttaki fazla suyun atılması sonucunda meydana gelmektedir.
Ellerin terlemesi en sıkıntılı bölgesel terlemelerinden birisidir çünkü ellerimizi günlük hayatımızda aktif olarak kullanırız. El Terlemesi Nedenleri.Ellerde meydana gelen aşırı terleme sonucunda zorluklar meydana gelebilir buda günlük hayatta ki durumuzu aktif olarak etkileyecek bir durumdur. Ellerin terlemesi birçok faaliyeti etkileyebilir.
Ellerde aşırı terleme genellikle belirli bir hastalıktan kaynaklı olmamakla beraber çoğu zaman psikolojik sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Sempatik sinir sisteminin aktif şekilde çalışmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı terleme sorunu sadece ellerde meydana geliyorsa ve sürekli olarak meydana gelen bir durumsa genellikle stres ve endişe kaynaklı bir durumdur. Terleme ani şekilde meydana geliyorsa ve yeni yeni ortaya çıkmaya başlamış ise bu durumdaki terleme belirtisi için doktora danışmakta fayda olabilir.

Ellerde meydana gelen terlemenin nedenleri çoğu zaman tam olarak bilinmeyebilir. Çoğu zaman kalıtsaldır aileden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Bazı kişilerde stres, heyecan ve kişinin o anda yaşadığı ruhsal değişiklikler terlemede etkilidir.

Tiroid bezlerinin fazla çalışması da ellerde meydana gelen terlemelerin başında gelmektedir. Normalden fazla çalışan tiroid bezleri vücutta gerginlik ve sinirlilik haline yol açar buda ellerde fazla terlemeyi etkiler.
Fazla kilolar birçok soruna neden olduğu gibi bu konuda da vücudu olumsuz olarak etkilemektedir. Kilolu kişilerde daha fazla terleme meydana gelmektedir.

Şeker hastalığı; her zaman görülmemekle beraber şeker hastası olan kişilerin el ve ayaklarında normalden fazla terleme meydana gelmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close