Genel

Etkileyci Okyanus Yolu: Great Ocean Road

 

Avustralya’daki en etkileyici manzaralardan biri olan Büyük Okyanus Yoludur. Sizde Melbourneyi gezmek için gelmişseniz Büyük Okyanus yolunu görülüp gezilmesi gereken yerler listesine eklemeyi unutmayın. Birçok insana göre Büyük Okyanus Yolu Yeryüzünün Doğa harikasından biri olarak görülüyor.

Büyük Okyanus Yolu Tarihçesi:      

Büyük Okyanus Yolu, Birinci Dünya savaşı sırasında hayatını kaybedenleri anmak için yapılmış. Yol Torquay’dan Warrnambool’a uzanan 243 km’lik bir uzaklığı kapsıyor ve Avustralya’daki en devasa savaş anıtı olduğu söyleniyor.

Büyük Okyanus Yolu’nda Görülmesi Gereken Yerler ​​

  1. Torquay

Eğer Büyük Okyanus Yolu’na Melbourne kentinden geliyorsanız Melbourne kentinin tahmini 75 km güneybatısında bulunan Geelong şehrine doğru gitmeniz gerekiyor. Ardından Geelong kentinin yaklaşık 21 km güneyinde yer alan Torquay kasabasına yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

  1. Bells Plajı

​​​​​Torquay’dan doğan etkileyici Büyük Okyanus Yolu güneybatının Viktorya kıyısına kadar uzanıyor. Torquay merkezde birkaç km uzaklıkta Viktorya bölgesinin en iyi sörf merkezlerinden biri olan Bells Plajı bulunuyor. Okyanusun kocaman dalgaları ile dev köpüklerin manzarası büyüleyici.

  1. Anglesea

Bells Plajı’ndan Büyük Okyanus Yolu boyunca gittiğinizde Anglesea kasabasına varıyorsunuz. Anglesea kış aylarında sessiz, sakin bir kasabayken Noel ve yılbaşı zamanında tatil yapmak isteyenlerin vazgeçil

 

mez yerlerinden birisi oluyor. 1983 senesinde çıkan ve Güney Avustralya’yı küle çeviren bir yangın sırasında Anglesea ve Büyük Okyanus Yolu’ndaki çoğu ev kullanılamaz hale gelmiş.

 

  1. Aireys Koyu

Anglesea kasabasından Aireys Koyu’na karşı yol aldıkça okyanusun eşsiz manzarası daha da güzel görüntüler sunuyor insanlara. Aireys, Anglesea kasabasının güneybatısında bulunan bir kıyı koyu.

​​​ 5. Apollo Koyu

Büyük Okyanus Yolu’nda, Viktorya’nın güneybatısına yakın bir yerde Apollo Koyu bulunuyor. 1800’lü yıllarda Apollo Koyu bölgesinde balina avlama istasyonu ve kereste fabrikası yer alıyormuş. Apollo Koyu’nda her sene yapılan etkinlikler ile festivaller bu sakin ve küçük kasabayı neşelendiren şeyler arasında yer alıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close