Dekorasyon

Ev Dekorasyon, Ev Dekorasyon Modelleri

 

Ev Dekorasyon

Hepimiz yaşadığımız mekanlarımızı ve evlerimizi güzelleştirmek, yeniden tasarlayarak tarzımızı yansıtmak ve dekore etmek amacıyla pek çok fikir ve öneriyi inceleriz. Ev dekorasyon konusunda pek çok farklı detay ve konu bulunurken bunların dekorasyonu da farklı kriterlere bağlıdır. Odanın büyüklüğü ya da küçüklüğünün yanı sıra şekli ve kullanım amacı da dekorasyonda önemli bir kaynaktır.

İçindekiler:
Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Dekorasyonda Duvar Renklerinin Önemi
Salon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi
Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
Yatak Odasına Mobilya Seçimi
Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Ev Dekorasyon Modelleri

Evin genel havasının şık ve modern görünüme sahip olması için çeşitli dekor malzemeleri ve mobilyalar bulunuyor. Tümüyle kombinlenmesi sonucunda da ortaya farklı bir tarz çıkabiliyor. Yaşam alanı olan evlerin sadece barınma ihtiyacının karşılamadığı aynı zamanda da görünüm itibariyle modernleştirildiği son yıllarda oldukça sık görülüyor. Bu nedenle herkesin ev dekorasyon modelleri farklı şekillerde görülüyor. Her evin aynı yapıda olmaması da bunlardan kaynaklanıyor.

Tarzı Evlerde Yaşatmanın Yolları

Ev Dekorasyonu

Mobilyalar her isteği karşılayabilecek şekillerde tasarlanabiliyor. Böylelikle hem konforlu hemde şık bir görünüm elde edilmesi sağlanıyor. Evlerin en çok kullanılan alanlarından biri olan salon ve misafir odalarının kişisel olarak alınabilecek aksesuarlarla havası değiştirilebiliyor. Retro bir görünüme sahip olan mobilyaların daha modern bir görünüme kavuşması için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bunların arasında halı ve desenleri ya da aksesuarlar görülebiliyor. Mobilyalara uyum sağlayan halılar ve ufak detaylar evlerin farklı görünmesine yardımcı oluyor.

Mutfak Dekorasyonları ve Özellikleri

Evlerin en çok kullanılan alanlarından biri de mutfaktır. Mutfak, sadece yemek yeme ya da yemek yapmak için değil çeşitli mobilyalar eklenerek daha keyifli bir hale dönüştürülebilir. Açık mutfaklı evler için genellikle küçük aksesuar kullanımı ve renk seçimi önem taşıyor. Bu nedenle küçük mutfaklara sahip olan kişilerin, daha aydınlık bir görüntü yakalaması için de açık renkli dolap ya da masa modellerini tercih etmeleri gerekiyor. Ufak boyutlarda aynalar da tercih edilerek ortamın daha derinlik kazanması sağlanabiliyor.

Dekorasyonda Zeminin Önemi

 

Bir evin dekorasyonunun tamamıyla yapılabilmesi için zemin renkleri ve parke seçimi büyük önem taşıyor. Açık renkli parke ve suya dayanıklı parke seçiminde, mobilyalara uyum sağlanması önem taşıyor. Bu nedenle açık renk üzerine koyu ya da daha renkli tonlarda mobilya koyulabiliyor. Ancak koyu renkli zeminlerde uyum yakalanması daha zor olduğu için dikkatli bir şekilde seçim yapılması gerekiyor. Halı ya da yolluk seçimi de zemin rengi ve yapısına uygun olarak tercih edildiğinde daha aydınlık ve şık bir görünüm elde edilebiliyor.

Mobilya Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Koltukların, dolapların, yatakların ve tüm mobilyaların uygun bir şekilde kombinlenmesi için renk tonları tercih edilebilir. Renklerin birbiriyle uyum sağlaması daha modern görünüm yakalamayı sağlar. Ancak zıt renkler de birbirleriyle bütünlük oluşturarak farklı bir tarz yaratmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle seçilen mobilyaların genellikle aynı renk tonlarını barındırması, daha yüzeysel modern görünüme ulaşmaya yardımcı olur.

Dekorasyonda Aksesuarların Önemi

Her evin farklı mobilyalar ya da farklı renklerde aksesuarlar kullanılarak değiştirilmesi mümkün. Büyük ya da küçük ayrımı yapmadan kalabalık bir görünüm oluşturmadan şık bir görünüm elde edilebilir. Şık görünümün temel kaynağı da ufak detaylar olarak düşünülüyor. Bu nedenle de, ortamın havasını değiştirmek için mumlar, çerçeveler ya da büyük vazolar kullanılabilir. Farklı renklerde kullanılan bu aksesuarlar büyük ya da küçük boylarda ancak az sayıda olmalıdır. Bu nedenle aksesuar seçiminde aksesuarların da birbiriyle uyum sağlaması gerekebilir.

Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir evi baştan sona dekore etmek oldukça zordur. Bu yüzden bu konu hakkında usta kişilerden yardım alınabilir. Ancak önemli olan kişisel zevklerin içerisinde bulunmasıdır. Mobilyaların, halıların, dekoratif ürünlerin ve aksesuarların eviç içini güzelleştirmek amacıyla sağladığı görevler oldukça fazladır. Seçim yapılırken ve mobilya alınırken, kullanışlı ve uzun ömürlü olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle aksesuar seçimlerinde de büyük boy ve yere koyulan ürünlerde sağlam olması ve şık bir görünüm vermesi önem taşır.

 

Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Salonlar her evin en önemli yeridir. Herkesin en fazla dikkat ettiği ve en fazla vakit geçirilen bir yer olarak bilinirken günümüzde modern ev mimarisi salon dekorasyonunda öne çıkmaktadır. Hatta açık mutfak ile salonlar birleşerek özgün tasarımlar kullanılmaya başlandı. Ancak bu stille birlikte genelde evlerin boyutları küçülürken salonlar da daraldı. Böyle olunca da yeterli bir yaşam alanınız olmadığı gibi istediğiniz eşyaları da istediğiniz gibi kullanamıyorsunuz. Kullandığınız bir eşyanın birden fazla işlevi olması yani ergonomik olması gereklidir. Böylelikle birden fazla mobilya veya eşyayı barındırmak durumunda kalmazsınız.

 

Dekorasyonda Duvar Renklerinin Önemi

Duvarlar bir odanın en çok yer kaplayan ama en çok dikkat çeken alanıdır. Kullanacağınız zemin ve mobilyalar ile uyumlu bir renk olmalıdır ki bir bütünlük sağlanabilsin. Son zamanlarda moda olan duvar renkleri arasında açık gri tonları, ekru, beyaz ve tonları yer almaktadır.

Bunun dışında ahşap ve taş duvarlar da popüler olurken duvarda bu etkilerden yararlanarak ortama farklı bir hava katabilirsiniz. Duvar kağıtlarının da ev dekorasyon işlemlerinde çokça kullanıldığı düşünüldüğünde desenli duvar kağıtları düz renk boyalarla kolaylıkla kombin edilebilmektedir.

Salon Dekorasyonunda Mobilya Seçimi

Salon dekorasyonunda mobilya seçimi yaparken ihtiyaçlarımıza yönelik bir seçim yapmalıyız. Modern tarzdaki mobilyalardan chester tipi deri koltuklardan seçim yaparak stilinizi yansıtabilirsiniz. Avangarde mobilyaları tercih ettiğinizde ise daha gösterişli bir dekorasyona yöneldiğinizi görebiliriz. Sade veya bohem bir dekorasyon tarzını benimsiyorsanız vintage mobilyaları seçmelisiniz. Bu yılın moda renkleri arasında beyaz, mavi, haki, bordo ve hardal tonları yer alırken desenli ürünleri de tercihinize göre alabilirsiniz.

Son zamanların en moda salon mobilyası ise tüm duvarı kaplayan televizyon üniteleridir. Bu yaşam üniteleriyle duvarı boydan boya kapatarak kendinize bir yaşam alanı yaratabilirsiniz. Televizyon yerleştirildikten sonra boş kalan kısımlarını da istediğini aksesuarlar, kitaplar ve fotoğraflar ile süsleyebildiğiniz yaşam ünitesinde hem fazladan depolama alanları hem de şık bir dekorasyon ürününün avantajlarını bulabilirsiniz.

Eskitme tarzdaki veya vintage tarzdaki bu yaşam üniteleri salona çok yakışırken mobilyalarınızın tarzına ve rengine uyumlu olmasını sağlamalısınız. Örneğin; Salonunuzda chester tipi siyah bir koltuk setiniz varsa vintage bir televizyon ünitesi almamalısınız. Siyah veya kahverengi tonlarda modern tarzda bir televizyon ünitesi daha uygun olacaktır.

 

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyon konusunda en önemli yerlerden biri yatak odası dekorasyonudur. Çünkü iyi bir oda dekorasyonu ve uygun mobilya seçimiyle günün yorgunluğunu atabileceğimiz bir konfora ulaşabiliriz. Yatak odası dekorasyonunda ilk önce kendinize uygun bir teme belirleyerek dekorasyon yapmalısınız. Modern, vintage, zen ya da bohem bir stil seçebilirsiniz. Hem odada hoş durması hem de işlevsellik açısından doğru yatak seçimi odanın en önemli ögesi olacaktır.

Sağlığınızı ve konforunuzu düşünerek rahat uyuyabileceğiniz, terletmeyecek ve ağrılara yol açmayacak bir yatak seçmeniz dekoratif olmasından daha önemlidir. Küçük odalar için bazalı bir yatak seçimi her zaman daha kullanışlı bir seçimdir.

Geniş odalarda ise seçtiğiniz tarza uygun bir yatak başı ile dekorasyonunuzu farklılaştırmak hoş bir seçim olabilir. Yatak örtülerinizi ise duvar renkleriyle uyumlu şekilde seçmeniz gereklidir. Yatak odası renkleri genelde nötr renkler, açık tonda ve pastel renkler olmalıdır. Yatak örtüsünde renkleri pastel tonda seçtiğinizde odadaki aksesuarlarda canlı renkleri seçebilirsiniz.

Yatak Odasına Mobilya Seçimi

Yatak odanıza mobilya seçerken öncelikle eşyalarınızı ve günlük yaşamınızı da değerlendirmelisiniz. Yani hangi mobilyalara ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Kaç kapılı bir dolaba ihtiyacınız olur, tuvalet masası kullanır mısınız, duvara raf sistemi mi yoksa çok raflı bir gardırop mu? İhtiyacınızdan fazlasını veya daha azını sunan bir mobilya tercih etmemelisiniz. Yatakta başucunuzda her zaman bir komedin olmalıdır.

Buraya abajur veya küçük bir gece lambası koyabilirsiniz. Uyumadan evvel okuyacağınız bir kitabı veya bilgisayarınızı buraya koyabilirsiniz. İşlevsellik sunması açısından bu komedinin en azından bir çekmesi de olmalıdır. Çekmeceye özel eşyalarınızı veya ilaçlarınızı saklayarak yer kazanabilirsiniz. Odanızda fazladan yeriniz varsa bir aynalı şifonyer veya etajer kullanarak makyaj malzemelerinizi burada tutabilir ve makyajınızı yapabilirsiniz.

Yatak odasında ev dekorasyon açısından halı seçimi en kolay adımdır. Çünkü alan olarak daha küçük olan yatak odalarında yatak ve mobilyalardan kalan alanda küçük bir halı seçimi yeterli olacaktır. Shaggy tarzdaki bir halı veya dokuma vintage halılar hoş bir tarz yaratmanızda yardımcı olacaktır.

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatma seçimi odanın genişliğini, mekanın kullanım seklini ve dekorasyonunu etkileyen çok önemli ve farklı bir detaydır. Doğru bir aydınlatma ile evinizde şık bir stil yaratırken kaliteli bir zaman geçirebilirsiniz. Eğer odanız çok fazla büyük ise daha fazla ışık ihtiyacı olacağı için daha fazla aydınlatma ihtiyacı doğacaktır.

Odanın nasıl ve ne tarzda aydınlatılacağını planladığınızda yapacağınız aydınlatma hem işlerimizi kolaylaştırmalı, hem de evin tarzını yansıtmalıdır. İyi bir aydınlatma ile mekanda çok güzel bir atmosfer oluşurken odanın tüm detayları ve renkleri daha iyi görünecektir. Kötü aydınlatma da özenerek seçtiğiniz evinizin aksesuarlarını veya mobilyalarını daha sıradan bir biçimde görebilirsiniz veya istediğiniz tarzda görünmeyebilir.

Ev dekorasyon konusunda aydınlatma sıcak ışıklarla her ortamda daha uygun bir tarza bürünmektedir. Etkileyici ve özel stiller sunmak için son dönemin en popüler aydınlatma seçeneği olan LED aydınlatma sistemlerini de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Daha şık ve daha ferah bir görünüm elde etmek için duvara gömülü LED ışıklar harika sonuçlar verecektir. Aynı şekilde salon, yemek odaları, çalışma odaları da bu ışıklar ile çok daha modern ve ferah olacaktır.

Salon ve mutfağınızda tercih edeceğiniz aydınlatmalarda avize veya diğer aydınlatma modellerinden hol ve antrede de tercih edebilirsiniz. Klasik tarzda bir iç dekorasyonunu tercih ettiğiniz zaman aydınlatma seçimleriniz klasik tarzda olmalıdır. Klasik tarzda dekore edilen mekanlarda genellikle işlemeli ve iddialı avizeler ve aplikler kullanılırken modern dekorasyon tarzında ise daha farklı aydınlatma tarzları ön plana çıkmaktadır. Klasik dekorasyon tarzında aydınlatma ürünlerinde dore renkteki işlemeler ve varaklı özel dizaynlar öne çıkarken avizelerde taş ve boncuk süslemeler çok fazla kullanılır. Modern dekorasyonda metal süslemeler daha vintage ve bohem tarzda kombin edilirken sade ve şık bir stil sunulmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

4 Comments

  1. Ev dekorasyonu hakkinda vermis oludgunuz bilgiler sayesinde evimin dekorunu yaptim, biklerinizi bizlerle paylasmaniz sayesinde kafamdaki karisiliktan kurtuldum.tesekkur ederim pofiks.com

    1. Merhabalar Ayça Irmak Hanım, yapmış olduğunuz güzel yorumlarınız için pofiks.com olarak size teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close