Sağlık

Gotu Kola Nedir, Faydaları Nelerdir?

Gotu Kola, diğer adıyla Centalla Asiatica, tropik iklimlerde yetişen sürüngen bir bitki türüdür. Genellikle Hindistan, Sri Lanka, Madagaskar ve Güney Afrika’da görülür. Tıp bilimindeki kullanımı oldukça eski zamanlara dayanan bu bitki, yaraların iyileşmesi ve lepra (cüzzam) sürecini yavaşlatmakta kullanılmaktadır. Tedaviyi yapabilmek için bitkinin yaprakları ve saplarından yararlanılması gerekmektedir.

Gotu Kola, eski zamanlardan kalma Çin metinlerinde ‘Hayat Çeşmesi‘ olarak ifade edilmektedir. Bunun sebebi o zamanlar söylenen bir efsaneye göre Li Ching-Yun adlı bir kişinin bu bitkiyi düzenli olarak kullanıp 197 sene boyunca yaşamış olmasıdır. Gotu kola’nın uzun ömürle ilişkilendirilmesinin bir diğer sebebi ise fillerdir. Fillerin uzun ömürlü hayvanlar olmaları sebebinin her gün bu bitkinin bir kaç yaprağını yemelerinden ötürü olduğununun düşünülmesidir.

Gotu Kolanın Faydaları Nelerdir?

Gotu Kola Nedir
Gotu Kola Nedir

Gotu Kola hakkında yapılmış olan bazı araştırmalarda üç ana etken madde içerdiği bulunmuştur. Bunların başında, ilk olarak antibiyotik işlevi gören bir madde gelmektedir. Bu özelliği ile Gotu Kola yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. İkinci bulunan madde bir saponin glikozid bileşiği olan brahmosidedir. Bu maddeler doğal olarak idrar arttırıcı ve hafif yatıştırıcı etkiye sahiptirler. Son olarak içerdiği önemli bir diğer madde ise kuvvetli bir iltihap giderici etkiye sahip olan glikozid bir maddedir. Ayrıca gutu kola kalsiyum, magnezyum ve sodyum içermektedir.

  • Gotu Kola, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilerinin benzerliği nedeniyle kola bitkisi ile bir tutulmamalıdır. Çünkü gotu kola ve kola bitkisinin birbirine benzer özellikleri bulunmamaktadır.
  • Gotu kola beyine oksijen sağlayan damarları korumaktadır.
  • Ayrıca konsantrasyonu da artırmaktadır.
  • Bunların haricinde anksiyeteye yatkın ve depresyon hastası insanlarda da rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • Sedef hastalığı tedavisinde kullanılan gotu kola cilt problemlerini çözmede de önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close