Sağlık

Gözdeki Arpacık Nasıl Geçer?

 

Gözdeki arpacık, göz kapağının ağrılı bir şekilde iltihaplanmasıdır. İç ve dış arpacık olarak ikiye ayrılır.

 

      Dış Arpacık

Gözde Dış Arpacık
Gözde Dış Arpacık

Kirpikteki yağ bezelerinin iltihaplanmasıdır. Bazen bu yağ bezeleri tıkanır ve içeride bulunan bakteriler bu iltihaba yol açar.  Bu da dış arpacığın oluşmasına neden olur.

         İç Arpacık

Gözde İç Arpacık
Gözde İç Arpacık

Göz kapağı içindeki yağ bezelerinin tıkanmasıyla oluşur. İç arpacığı görmek için göz kapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Göz kapağındaki arpacığın belirtileri, kaşıntı, gözde batışmalar ve kapağın üstünde veya içinde kızarıklık oluşmasıyla başlar. Çok ağrılı bir süreç olabilir. Genellikle vücut direncinin düşmesiyle ortaya çıkar. Çok karşılaşılan bir sorundur. Bazen cerrahi bir işlem gerekebilir. Bazen de basit yöntemlerle iyileşme sağlanabilir.

         Gözdeki Arpacık Nasıl Geçer?

Gözdeki arpacığı tedavi etmek için sıcak suyun içine pamuk sokup sırtüstü yatılarak tampon yapılır. Soğuyuncaya kadar bekletilir. Suyun sıcaklığı pamuğun ve elimizin dayanacağı kadar olmalıdır.  Antibiyotik tedavisi ve göz merhemleri de arpacığa iyi gelir. Burada önemli olan iltihabın dışarı boşalmasıdır. Sıcak kompleks göz damarlarındaki kan akışını artırır. Göz kapağını yumuşatır ve ağrıyı azaltır.

Halk arasında yaygın olan bir diğer bitkisel tedavi de sarımsaktır. Sarımsak bildiğiniz gibi doğal bir antibiyotiktir. Sarımsak bir bıçak yardımıyla kabuğu soyularak hafifçe ezilir ve gözdeki arpacığın üzerine konur. Biraz acı verir ve yakar ama 23 dakika bekletilir. Günde üç defa uygulanabilir.

Gözdeki arpacığın neden çıktığı birçok vakada bilinmez. İyileşmesinde ise yukarıdaki yöntemler etkilidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close