Cilt Bakımı

Güneş Lekeleri İçin Doğal Çözüm Önerileri

Yaz aylarının bitimiyle beraber bazılarımızın gözüne vücudumuzda oluşan kahverengi lekeler çarpmaya başladı. Bu kahverengi lekeler yani güneş lekeleri özellikle sarışın, beyaz tenli kişilerde daha çok görülür. Güneş ışınlarına korumasız maruz kalan her cilt tipindeki kişide görülebilir. Güneşe fazla maruz kalmak güneş lekelerini arttırır. Bunun için yüksek korumalı güneş kremleri kullanılmalı, güneşin dik geldiği saatlerde cildimizin hassas kısımlarını örtecek giysiler giyilmeli, şapka takılmalıdır. Bronz teni bazı kişilerin çok istemesine rağmen, fazla güneş ışığına maruz kalmak zararlıdır. Güneş lekeleri için bir dermatologa gitmeliyiz.

Güneş lekeleri için kendimiz yapabileceğimiz bazı öneriler de vardır. Tabi en önemlisi güneş lekeleri oluşmadan önce dikkat etmemizdir. Güneş lekelerinden kurtulmak için oldukça uğraşmamız gerekebilir. Bunun için oluşmadan önlem almak en doğrusu olacaktır. Güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek korumalı güneş kremlerinden sürmeliyiz. Eğer güneş lekeleri oluşmuş ise kendi kendimize uygulayabileceğimiz bazı çözümler;

güneşlekeleri

1-BAL

Güneş lekesi olan bölgeye sürmek için az miktarda polen içeren balı ısıtıp çırpıyoruz. Ilık bal ile masaj yaparak güneş lekesi olan yere sürüyoruz ve duruluyoruz.

 

2-NOHUT

   Güneş lekeleri için çözümlerden biri de nohuttur. Nohudu haşlayarak güneş lekesi olan bölgeye sürüp kurumasını bekliyoruz daha sonra yıkıyoruz. Bunu her akşam tekrarlamalıyız.

 

3-LİMON

   Limon doğal bir ağartıcıdır. Hassas ciltlerde kaşıntı, kızarıklık yapabilir öncelikle bunu belirtelim. Cildimizin güneş lekesi olan yerine limonun suyunu sürebiliriz. Taze limondan olması önemlidir. Bunu her gün uygulamalıyız. Bu yöntemle güneş lekelerinden kurtulmak 5-6 hafta gibi bir zaman alabilir.

 

4-ELMA SİRKESİ

   Güneş yanığı olan bölgeye elma sirkesi sürebiliriz.

5-MASKE

Yüzümüzdeki güneş lekeleri için, 1 çay kaşığı taze limonun suyu, 1 adet yumurtanın akı, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sade jelatini bir kapta iyice karıştırıyoruz. Bu karışımı ince bir şekilde yüzümüze sürüyoruz.  Maskeyi sürmeden önce yüzümüzü iyice yıkayıp, kurulamaya özen göstermeliyiz. Daha sonra maske kuruyana kadar yani 15-20 dakika bekliyoruz. Sonra yüzümüzü yıkıyoruz. Hassas ciltler içinde uygun bir maskedir.

6-BAL-LİMON

   Az önce bal ile limonu ayrı ayrı kullanabileceğinizi söylemiştik. Bal ile limonu karıştırarak da güneş lekelerinden kurtulabiliriz. Yarım taze limonun suyunu 1 yemek kaşığı bal ile karıştırıyoruz. Yüzümüze sürerek 15-20 dakika kadar bekliyoruz. Ardından yüzümüzü yıkıyoruz. Bu karışımı haftada birkaç kez uygulayabiliriz.

7-DOMATES

   Güneş lekeleri olan bölgemize bir dilim domatesi ovarak sürüyoruz. Ardından 5 dakika bekleyip duruluyoruz.

8-MAYDANOZ

   1 çay kaşığı taze limonun suyu ile 2 çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp içine ince ince doğranmış yarım demet maydanozu ekleyip karıştırıyoruz. Yüzümüze bu karışımı sürüp 10 dakika bekletiyor ve ardından duruluyoruz.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close