Sağlık

Hamilelikte Doğru Beslenme

HAMİLELİKTE DOĞRU BESLENME

Hamilelik dönemi, belki de bir kadının hayatında geçireceği en unutulmaz dönemdir. Bu döneminde doğru beslenme ise, hem annenin hem de bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Hamilelikte doğru beslenme ile birlikte, annenin de olması gerektiği kadar kilo alması, hamilelik dönemi ile birlikte doğumun da çok daha rahat geçmesini sağlar.

Hamile bir anne adayının günde normal insandan sadece 300 kilokalori kadar fazla besin alması gerekir. Bu şekilde beslenerek hamilelik sonunda en fazla 12 kilo alınmış olunur.

hamilelikte-nasil-beslenilmeli

Hamilelik döneminde beslenirken, kalsiyum ihtiyacının karşılanması için süt grubu ürünlerinden günde 3-4 kez tüketilmeli, ancak fazla yağ alımını engellemek için bu ürünlerin daha az yağlı olan çeşitleri tercih edilmelidir. Yumurta, kırmızı et, beyaz et ve kabızlığı önleyen kuru bakliyat gibi protein yüklü gıdalar ise haftada 2 kez, beyin gelişimi için gerekli olan ve omega 3 yağ asitleri ile birlikte fosfor da içeren balığın ise yine haftada 2 kez tüketilmesi gerekir. Pişirme yöntemi olarak ise kızartmadan kaçınılmalıdır.

hamilelikte-beslenme-onerileri

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve bol C vitamini içeren meyve ve sebzeler ise her öğünde mutlaka bulunmalı, ara öğünlerde de kan şekerini dengelemek için taze meyve ile birlikte kuru meyveler ve ceviz, badem, fındık, fıstık gibi yemişler tüketilmelidir. Tatlı ihtiyacı için sütlü tatlılar, bal ve pekmez tercih edilmeli, şerbetli ve hamur işi tatlılardan kaçınılmalıdır.

hamilelikte-beslenme

Günde 6-8 dilim tam tahıllı ekmek, 2 porsiyon çorba, 4 yemek kaşığı bulgur pilavı ya da makarna, anne adayları için ideal kilo alımını sağlayacak porsiyon miktarlarıdır. Son olarak kahve ve çay dengeli tüketilmeli, mutlaka günde 3 litre su içilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close