Anne ve Çocuk

Hamilelikte Düşük Ve Düşük Yapma Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte Düşük Ve Sebepleri

​​​​​​Gebeliğin 24 haftadan önce kaybedilmesine geç düşük, ilk 3 aylık bir süre içerisinde kaybedilmesine ise erken düşük deniyor. Tıpta düşük ‘spontan abortus’ (kendiliğinden düşük) olarak biliniyor. Günümüzde her 5 hamilelikten biri düşük ile sonuçlanıyor. Düşükler sadece anneye bağlı olarak meydana gelmiyor. Anne, baba, bebek arasındaki anormal genetiklerden dolayı da olabiliyor. Genetik anormallik sorunu olan hamilelikler çoğunlukla ilk 3 aylık bir dönemde düşük ile sonuçlanabiliyor. Doğum gerçekleşse dahi bebekte kalp hastalığı, zeka geriliği gibi önemli ölçüde ciddi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bununla beraber anneye ait olan hormonal bozukluklar, rahim ağzında yetersizlik, tiroid guatr bozuklukları, böbrek yetmezliği vb. Birçok sebeplerden dolayı meydana gelebiliyor. Ayrıca babanın sperminde olan I bozukluklar ve sperm anormallikleride düşüğe yol açabiliyor.

Hamilelikte Düşük Yapma Sebebleri

Düşükler Hangi Sorunlardan Dolayı Meydana Geliyor

  • Kromozom bozuklukları,
  • ​​​​​plasenta bozuklukları,
  • bağışıklık sistemi,
  • kan uyuşmazlığı,
  • hamileliğin ilk 3 ayında aşırı radyasyona maruz kalma,
  • sigara ve alkol tüketimi, bağımlılık, gibi sorunlardan dolayı düşük meydana gelebiliyor.

Erken Düşükte Kanama Kaç Gün Sürer

Gebeliğin 3 aylık bir süresinde meydana gelen düşüklerden sonra rahimde kalan dokuların ve parçaların dışarı atılması kanama yolu ile gerçekleştiği için 10 ile 15 gün arasında azalarak kanama devam eder. Eğer kanama durmuyorsa ve her geçen gün şiddetleniyor ise enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Hamilelikte Düşük Yapmak

Gebelik Yaşı Düşük Riskini Arttırır mı?

Düşük ile sonuçlanan gebelikler ortalama %15 gibi bir orana sahipken bu durum gebelik yaşı arttıkça değişkenlik gösteriyor, yani 40 yaş ve üzeri kadınlarda düşük riski %25 oranla artabiliyor.

Düşüğe Karşı Alınabilecek Önlemler

Bir sonraki gebeliklerinizde düşük yaşanmaması için bir kadın doğum uzmanına başvurarak önce neden düşük yaptığınızın altındaki nedenleri arayıp, daha sonra hamilelik gerçekleştiğin de kadın doğum uzmanınız ile çeşitli önlemler alıp, daha aktif olan bir program düzenleyerek hamileliğinizi sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz, stres ve üzüntüden uzak durabilirsiniz, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınızı bırakabilirsiniz, sizin ve bebeğinizin daha huzurlu olması için hamilelik yogası yapabilirsiniz, motivasyonunuzu yüksek tutmak için profesyonel bir spor hocası ile çeşitli hamilelik egzersizleri yapabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close