Anne ve Çocuk

Hamilelikte Minerallerin Önemleri

Hamilelik her kadının yaşamak istediği çok önemli bir duygudur. Anne adayı yaklaşık olarak dokuz ay boyunca kendi içerisinde büyüyen ve gelişen bir canlının varlığına kendisini alıştırması buna bağlı olarak da kendisini ve bebeğini koruması gerekir.

Bunun için de beslenmesi çok büyük önem taşır.

Anne eğer besinleri yeterince alırsa hem kendisi hem de bebeği daha sağlıklı olur. Annenin yediği her şeyi bebeğiyle paylaşması sonucu kendisi vitamin, protein ve mineraller açısından yetersiz kalmasına neden olabilir.

Bunun için annenin hamilelik sırasında beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

sağlığını ve bebeğinin sağlığını düşünmek zorunda olduğu için her besin grubundan yeteri kadar olmalıdır. Mineraller bu konuda büyük önem taşır. Bebeğin zeka gelişiminden tutun da fiziksel gelişimine kadar her türlü konuda bebeğin yeterince beslenmiş olması gerekir.

Minerallerin alınmaması bebeğin gelişiminde aksaklıklara neden olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak adına annenin mineraller açısından yeterince beslenmiş olması şarttır.

Bu minerallerin başında tuz gelir.

Tuz yeterli seviyede kullanması gereken çok önemli bir mineraldir.

Az kullanımı veya çok kullanımı bebeğin ve annenin sağlığını çok ciddi şekilde etkileyebilir. Örneğin tuzun çok kullanılması sonucu bebeğin kalp atışları hızlanarak bebeğe rahatsızlık verebilir.

Dahası, bebeğin veya annenin tansiyon hastalıklarına bağlı olarak zarar görmesine neden olabilir. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer konu da su tüketimidir. Annenin yeterince su içmesi sonucu bebek de sağlıklı olur.

Az su tüketimi sonucu dehidrasyona bağlı sıkıntılar baş gösterebilir. Buna bağlı olarak anne adaylarının yeterince su tükettiklerinden emin olmaları gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close