Anne ve Çocuk

Hamilelikte Uyku Düzeni

HAMİLELİKTE UYKU DÜZENİ
Hamilelik sürecinde anne adayı ilk 4 ay çok uykusu gelir ve kendini genellikle yorgun hisseder bu durumlar normaldir. Bebeğin yavaş yavaş gelişimini anne karnında sağlaması annenin hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak hamilelikten etkilenmesinden dolayı anne adayında bazı belirtil ilerle uykuya neden olur. Hamilelikte anne adayı 8-10 saat arası gece uykusu yeterli olmaktadır. ilk dört ay uyku sorunu olmaz yani istediği kadar uyuyabilir eğer bir sorunu yoksa ama 4 aydan sonra gece uyku bölünmeleri oluşabilmekte anne adayı ilk aylarda ki gibi sağlıklı bir uyku düzenini olamamaktadır.
Sağlıklı bir uyku düzeni için, gündüz ve özellikle geceleri kafein, sigara, aşırı çay tüketmeyin bunlar gece sizin uyku problemi yaşamanıza neden olur. Gün de mutlaka bir kase yoğurt tüketin yoğurt uykunuzun gelmesini ve sindirim sistemine yardımcı olur. gece yatmadan bir saat önce bir bardak süt için. Atıştırın aç yatağa girmeyin hafif şeyler yiyin bir muz, portakal, bir elma veya birkaç çilek yatmadan yemeniz oldukça yarar sağlar size bebeğinize.
Akşam yemeklerinde kızartmalar, hamur işleri, ağır şerbetli tatlılar tüketmeyin, sebze haşlama, tavuk, balık, sütlü tatlılar tüketin salata ve akşam yemeklerinizde bolca salata tüketin.
Yemek yedikten sonra yemen yatmayın imkanınız varsa biraz yürüyün bahçeniz yoksa evin için biraz hareket edin. Yemekten hemen sonra oturmayın, yatmayın hareketiz durmayın hamilelikte sindirim sistemi yavaşlar bunun için hareket size iyi gelecektir. Günde en az 2 litre su için en a 2 litre bunun altına inmeyin.
Sol tarafa yatın yattığınız yatağınıza sağlık koşullarına uygun olsun oda sıcaklığını mevsime göre ayarlayın rahat geniş kıyafetler giyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close