Anne ve Çocuk

Hangi Günler Hamile Kalınır?

Sağlıklı kadınlar, bebek sahibi olmaya karar verdikleri zaman bunun hangi durumlarda ve günlerde uygun olacağını bilmek isterler.Menstrual döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama, regl başlamadan 14 gün önce gerçekleşir. Regl düzenli bir şekilde gerçekleşiyor ise bir daha ki regl başlangıç günü tahmini zor olabilir ve bu günden 14 gün önce yumurtlama meydana geleceği bilinerek, yumurtlama gününden 2 veya 3 gün önce ilişkiye başlanmalıdır.

2 günde bir cinsel ilişkiye 1 hafta boyunca devam etmek gerekir. Düzenli menstrual dönem geçiren kadınlarda bu aralık gebelik şansının yüksek olduğu dönemdir.

Hamile Kalma günü hesaplama
Hamile Kalma günü hesaplama

Yumurtlamanın Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır?

1) Rahim içi sıvı değişimi

Yumurta akına benzeyen servikal sıvı yumurtlama dönemine yakın olmanın bir belirtisidir. Yumurtlama ıslak sıvının en yoğun olduğu günde gerçekleşir.

2) Bazal vücut ısısı değişimi

Yumurtlama dönemi yaklaştıkça vücut ısısında hafif bir düşme görülür. Yumurtlama gerçekleştikten sonra ise keskin bir artış görülür. Doğru bazal vücut ısısı kontrolü yumurtlamanın meydana geldiğini anlamaya yardımcı olur.

3) Servikal pozisyonu ve sertliğinde değişim

Serviks dokusu yumuşak, ıslak, yüksek ve açık olur.

4) İkincil işaretler

Göğüslerde hassasiyet

Pelvis çevresinde kramp ve ağrı

Cinsel isteğin artması

Karında şişkinlik

Koku, tat ve görme duyularında artış

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır

Yumurtlama günü hesabı düzenli regl olan kadınlarda ilk regl gününden itibaren, bir sonra ki regl başlangıcına kadar olan süre hesaplanarak bu süreden 14 çıkarılarak yapılır. Örneğin; ilk regl ve gelecek regl başlangıcına kadar 27 gün olan bir kadının yumurtlama günü 27-14=13 06

‘ tür. 13. gün yumurtlamanın gerçekleşeceği gündür. 13. günde gerçekleştirilmiş veya diğer regl döneminin 13. gününde yapılacak cinsel ilişki hamile kalınmasını sağlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kadının menstrual döngüsü farklıdır. Bazı kadınlar 28 günden daha uzun ya da daha kısa regl olabilir. Bu sebeple bir kadın kendi regl düzenine göre yumurtlama takvimini iyi bilmelidir. Regl düzensizliği mevcutsa yumurtlama gününü tespit etmek amacı ile bir uzmandan yardım almak daha sağlıklı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close