Sağlık

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç kök bitkilerin en tanınmışlarındandır. Beslenme uzmanları renklerine göre gıdaları gruplarken aynı zamanda öğünleriniz ne kadar renkliyse o kadar değerlidir derler. Turuncular içerisinde faydaları saymakla bitmeyecek havuç, başta A vitamini olmak üzere B, C, D, E ve K vitaminlerini içerir. Protein bakımından da zengindir. Sodyum, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor gibi mineralleri de barındırır.

Havuç Suyunun Faydaları
Havuç Suyunun Faydaları

 

Havucu değişik şekillerde tüketebiliriz. Yemeklere ilave eder, tatlılarda kullanır, ezmesini yaparız. Havuç suyu ise daha az başvurduğumuz bir yoldur. Oysa taze sıkılmış havuç suyu direk kana karışarak daha kısa zamanda fayda sağlar. Peklik yaşayanlardan tutun da ciltlerini güzelleştirmek isteyenlere kadar çare olur.

 

Bakın her gün içeceğiniz bir bardak  havuç suyunun  faydaları;

Kaslarımıza rahatlık sağlayarak içeriğindeki magnezyumdan dolayı krampları önler. Bağışıklığımızı artır. Gözlerimizi, kemiklerimizi, dişlerimizi sağlamlaştırır. Sağlıklı saçlara sahip olmamıza yardım eder. Kolesterol seviyemizi düşürerek karaciğer yağlanmasını engeller. İyi bir temizleyicidir diyebiliriz. Bazı besinler vardır ki metabolizmamızı temizler. Bunlara antioksidan da denir.

Havuç Suyunun Faydaları
Havuç Suyunun Faydaları

Vücudumuzda ve bağırsaklarımızdaki iltihapları ve tüm zararlı oluşumları yok eder.

Anti-bakteriyel ve anti-septik özellikleri de vardır. Cilde canlılık verir. Lekelerin yok edilmesine ve oluşmamasına fayda sağlar. Hem sinir hem sindirim sistemini rahatlatır. Özellikle hamile bayanlar ve çocuklar mutlaka havuç suyu tüketmelidir. Çünkü A ve E vitamini çocukların ve bebeklerin gelişiminde çok etkilidir. Yetişkinlerde cinsel gücü artırır. Erken bunama (demans), Alzheimer riskini azaltır. Deri ve akciğer kanserine karşı korunmamıza yardımcı olur. Unutkanlıktan kurtulacak algılama gücünüzün arttığını fark edeceksiniz. Kronik baş ağrılarına karşı önleyici özelliği vardır.

Havuç Suyunun Faydaları
Havuç Suyunun Faydaları

Atalarımızdan buyana Anadolu’ nun vazgeçilmez besinlerinden olan havucu, bu kadar faydasından sonra sizler de eminim sofralarınızdan, ara öğünlerinizden eksik etmeyeceksiniz. Tekrar hatırlatmak isterim ki besinleri posalı tüketmek kadar suyunu elde edip tüketmek de gerekir. Zaten taze sıkılmış havuç suyu da içerisinde posa barındırır. Düşünün bir tane havucu yediğiniz sure de iki ya da üç taneden oluşan havuç suyunu daha kolay tüketirsiniz ve daha hızlı daha çok fayda sağlarsınız. Ayrıca içeriğindeki doğal şekerden dolayı hoş bir tada sahiptir. Çocukların bile severek içtiği havuç suyu sofralarınızdan eksik olmasın dileği ile.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close