Sağlık

Hepatit B Hastalığı Nedir ?

Hepatit B hastalığı ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Bu hastalık, Hepatit B virüsünün vücuda girmesiyle meydana gelir. İki şekilde bulaşabilir. Birincisi enfeksiyon ikincisi ise akut enfeksiyonudur. Aşı olmak, bu hastalıktan korunmanın en kesin ve doğru yoludur.

Bu virüs zamanla karaciğerde hasar meydana getirir. Kimi vakalarda ise siroz ya da karaciğer kanseri oluşur.

Hepatit B hastalığı her zaman belirti vermeyebilir.

Bu şekilde vücuda yayılarak karaciğeri olumsuz yönde etkileyebilir. Bu hastalıklar da sarılık, kanser ve siroz gibi hastalıklardır. Belirtilerine bakacak olursak da baş ağrısı, deride oluşan kızarıklıklar, kas ağrıları, kusma, bulantı ve kabızlığı sayabiliriz. Bunlar, aslında birçok hastalığın belirtisi olabilir.
Fakat Hepatit B virüsü için karaciğerin olduğu yerde oluşan ağrıdan bahsetmek mümkündür. Hepatit B virüsü kan yoluyla bulaşabilir.

hepatit b nedir
hepatit b nedir

Bunun dışında doğumda anneden bebeğe geçebilir. Bu hastalı ayrıca güvenli olmayan enjeksiyonlarla ve cinsel ilişki sırasında da kişilere bulaşabilir. Ayrıca tıraş bıçaklarının yeterince temiz olmaması, temiz olmayan şırıngalar, dövme yaptırma esnasında ve diş fırçalarından da bu virüs bulaşabilir. Hepatit B virüsünün tedavisi genelde ilaçla yapılır.

Bunun için hastanın doktor gözetiminde olması şarttır.

Çünkü karaciğerin etkilenme oranına uygun bir ilaç kullanılmalıdır. İnterferon adlı ilaç karaciğerdeki hasarın azalması konusunda yardım eder.

Ayrıca virüsün vücutta artmasını da önler. Tedavi, genel olarak yarı yarıya olumlu bir şekilde sonuçlanır. Hastalık ilerlemişse ve virüs vücuda çok yayılmışsa da başka ilaçlar kullanılır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close