Sağlık

Kalın Bağırsak (Kolon) Kanseri Nedir? Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 Kolon Kanseri; Halk dilinde “kalın bağırsak kanseri “ olarak bilinen kolon kanseri sindirim sisteminin en son bölgesinde oluşur. Sindirim sisteminin kalın bağırsak olarak adlandırılan bölümünü oluşturan kolon ve rektum’dur. Rektum, kalın bağırsağın son kısmıdır (son 20 cm’ lik kısım). Kolon ise geride kalan ince bağırsağa kadar olan kısımdır. Toplam uzunlukları yaklaşık olarak 1,5 metredir. Kısmen sindirilen besinleri ince bağırsak bölümünden kolona gelir. Kolon mineral ve suyu besinlerden ayırarak posayı anüsten atılmak üzere depolar.

Kanser kolon bölümünde bulunan hücrelerde başlar. Hücre sayısı arttıkça halka şeklinde kolonun etrafına yayılarak seyreder. Kanser hücrelerinin sadece kolon içerisinde bulunduğu zaman da tespit edilmesi halinde erken tanı konur. Erken tanı kanserin diğer yakın organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımı yolu ile karaciğer, akciğer gibi organlara yayılmasını önler. Erken tanı bu kanserin tedavisinin olumlu sonuç vermesi için en önemli faktördür.

Sağlık Bakanlığı çalışmalarına göre en sık karşılaşılan kanser türlerinden biri olan kalın bağırsak (kolon) kanseri her yaş grubunda görülme riski olmasına rağmen 60 yaş üzeri kişilerde daha çok rastlanmaktadır. Cinsiyete göre dağılımı arasında pek fark yoktur.

Kolon Kanseri Resimli
Kolon Kanseri Resimli

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Sindirim sistemi alışkanlıklarında görülen değişiklikler
  • Kabızlık durumu, ishal durumu ve bağırsakta tam rahatlamama hissi
  • Dışkıda parlak ya da koyu kırmızı renkte kan görmek
  • Normal kalınlığından daha ince dışkı
  • Gaz, şişkinlik hissi
  • Nedensiz kilo kaybı
  • Yorgun hissetme
  • Mide bulantısı ve kusma şikâyetleri oluşması

 

Bağırsak kanserindeki belirtiler tümörün hangi aşamada olduğuna bağlı değişiklik gösterir. Tümör bağırsak içerisine doğru büyürken herhangi bir belirti görülmezken, tam tıkandığı noktada hasta gaz ve dışkıyı vücuttan atamadığı duruma kadar farklı belirtiler oluşabilir. Bu durumda klinik anlamda önemli olan sağda bulunan bağırsağın çapı solda bulunandan daha geniş olduğu için geçiş belirtilerinin daha geç görülmesidir.

Bağırsağın sağ tarafında bulunan tümörlerde görülen bulgular, dışkılamalarda fark edilemeyen kan kaybı yaşanması ve buna bağlı kansızlık sorunu, halsizlik ve yorgunluk hissi, nefes darlığı problemi, sindirim sisteminde düzen bozukluğudur.

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tümörlerin en çok yerleştiği yer sol bölgedir. Bu bölge kalın bağırsağın dar kısımlarından olduğu için bağırsak tıkanıklığı belirtisi karşımıza çıkmaktadır.

Makata yakın bölgedeki (rektum) tümörlerde en sık karşılaşılan belirti dışkıda kan oluşmasıdır. Hemoroit  (basur) hastalığında da bulunan bu belirti karıştırılmamalı ve teşhiste geç kalınmamasına önem verilmelidir. Sindirim alışkanlıklarında görülen bozukluk, dışkının normalden daha ince olması, kabızlık problemi yaşanması, dışkılamadan sonra tam rahatlama hissi olmaması, şişlik bu bölgedeki tümörlerin belirtilerindendir.

Erken teşhis konulamayan bağırsak kanserinde en zor durumlardan biri olan bağırsağın tam anlamıyla tıkanması durumudur. Erken teşhisin bu kanserden tamamen kurtulmada ne kadar önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Belirtileri yaşayan kişiler hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

 

[Toplam:7    Ortalama:3.3/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close