Güzellik

Karpuzun Faydaları Nelerdir, Karpuz Zayıflatırmı?

Karpuzun faydaları nelerdir ve karpuz kilo verdirir mi?

Bir porsiyonu 50-60 kalori olan karpuz yazın serinlik ihtiyacımızı karşılarken içerdiği şeker sayesinde tatlı ihtiyacınıza cevap veriyor. Karpuz vücuda şifa veren bitkilerin başında gelmektedir. Verdiği şifa vücudumuzun bir veya iki bölgesini değil, saçtan ayak tırnaklarımıza kadar olan geniş bir bölgeyi sağlamaktadır. Karpuz %92 oranında su ihtiva ettiğinden vücudu serinletme ve nemlendirme özelliğine sahiptir.

Karpuz Kilo Verdiriyor!

Ayrıca Bakınız: Kilo Vermenin Yolları ve Evde Kilo Verme Yöntemleri 

Karpuz yemek zayıflatırmı

Karpuz İçerdiği Yüksek Miktardaki A Vitamini Sayesinde Gözleri Beslemekte Ve Bağışıklık sisteminin direncini artırmaktadır. Karpuzun muhteviyatında bol miktarda bulunan “”likopen” kalp ve damar sağlığını korumakta ve kemikleri güçlendirmektedir. Muhteviyatındaki zengin kalsiyum ve potasyum miktarı sayesinde kemik ve iskelet sistemini Güçlendirici Etkiye Sahiptir.

Karpuz yağ yakıcı özelliği sayesinde vücudun depoladığı fazla yağı yakarak kilo verme işlemine katkıda bulunur. İdrar sökücü özelliği sayesinde vücutta biriken idrarın dışarı atılmasını hızlandırır. Bunu yaparken böbrekleri ve karaciğeri zorlamasıdır. Muhteviyatında bulunan C vitamini sayesinde hücre sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bol miktarda karpuz tüketmek astım hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Karpuz Faydaları
Karpuz Faydaları

Ayrıca astım ataklarının şiddetini azaltıcı etkisi vardır. Kan basıncını düzenleyerek inme ve felç riskinin düşürülmesine yardımcı olur. İçerdiği zengin lif muhteviyatı sayesinde kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Kas ağrısı ve uykusuzluk ve sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi göstermektedir. İçerdiği zengin A vitamini sayesinde cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar, saçın kırılmasını önler.

Böbreklere Faydası, doğal idrar söktürücü görevinde olması nedeni ile böbreklere çok faydalıdır. Zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması ve karaciğerin temizlenmesine büyük katkı sağlar. Faydası vardır fakat ilerlermiş böbrek hastalığı olan bireyler tüketmemelidir.

Karpuzun Göze Faydası

Gözlerimiz için çok yararlıdır. Zengin beta karoten yapısı ile(vücudumuz A vitaminine dönüştürür.) göz sağlığını korur. Göz retinasında ki pigmentlerin üretimine yardımcı olarak, gece körlüğü ve sarı nokta hastalığı riskine karşı koruma görevi üstlenir.

Kalp Sağlığına Dost Bir Meyve, içerdiği bol miktarda likopen ile hücreleri zararlı etkilere karşı korumada etkilidir. Kalp krizi riskini minimuma indirir.

Astıma Karşı Koruyucu Görev, besleyici öğelerden bol miktarda içeren besinleri tüketen bireylerde astım görülme ve gelişme riski düşüktür. Bu besleyici öğelerden bir tanesini yüksek oranda içermektedir karpuz. Bu öğe C vitamini.

 Kansere Karşı Etkili

Karpuz kansere karşı korurmu

Muhteviyatında bulunan bol miktardaki “likopen” sayesinde mide, pankreas ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Karpuz kan akışını hızlandırır ve damar tıkanıklığını önler. Karpuz böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Cinsel isteği artırıcı özelliği olduğu konusunda yaygın bir görüş birliği vardır. Sıcak yaz nöronun favori meyvesi olan karpuz periyodik aralıklarla taze olarak tüketilmelidir. Çocukların erken yaşlardan itibaren karpuz tüketimine alıştırılmaları önemlidir.

Cildimiz İçin Faydaları, yaşlanma karşıtıdır karpuz.

  • Karpuz likopen, A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Bu da vücuttaki serbest radikallerin azalmasını ve yaşlanma belirtilerine karşı önlem alınmasını sağlar
  • . Doğal tonik görevi görür.
  • Akne ve siyah noktalar için doğal bir çözüm yoludur.

Karpuz Nasıl Tüketilmeli?

Olgunlaşmış karpuz taze olarak yenir. Keleklerini turşu yapımında kullanabiliriz. Bala zencefil katıp karpuz ile yenirse balgama birebirdir. Ve en iyi şekilde faydalanmak için keserken kabuğunun iç kısmını sıfır dereceyle kesmek gerekir.(genellikle karpuzun yarısı kabuklarda kalır.)Karpuzun Faydaları Nelerdir?….

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Close
Close