Güzellik

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Kavunun faydaları nelerdir, kavun cildi parlatırmı?

Kavun; aromatik kokusu ve enfes tadının yanında sağlık için sayılamayacak kadar çok faydaları olan kabakgiller familyasına ait bir bitkidir.  Kavun A,  B ve C vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir.  Bunlara ilave E ve K vitaminleri de ihtiva eder.  İyot ve krom minarelerini içeriğinde bol miktarda barındırır. . Kavun bir yaz meyvesi olması ile birlikte çekirdekleri kurutularak kışın üşütmeden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kalbin ve Beynin İhtiyaçlarını Karşılıyor

Kan hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini güçlendirir.  Potasyum oranı yüksek olan kavun, bu özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığını korur.  Yüksek oranda C vitamini içerdiğinden kanser hücrelerinin oluşmasını engellemektedir. İçerdiği zengin potasyum kalp basıncın düzenleyerek yüksek tansiyonu önler stresle mücadelemizde bize avantaj sağlar.

kavunun bir faydası da cildi parlatmasıdır
kavunun bir faydası da cildi parlatmasıdır

Nikotinin Zararlarını Azaltıyor, Cildi Parlatıyor

Kavun tüketimi rutine dönüştürüldüğünde bir göz hastalığı olan katarakta yakalanma riski %40 azalır.  İçeriğinde bulunan yüksek A vitamini sayesinde nikotinin akciğere verdiği hasarı azaltır.  İçerdiği yoğun lif sayesinde uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur.  İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

İçerdiği zengin C vitamini cildin güneş gibi parlamasını sağlar ve egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi eder.  Saç dökülmesini önler ve saçların daha gür çıkmasını sağlar.  Böbrekleri temizler böbrek taşı ve kumun dökülmesine yardımcı olur.  Kavun yanıklardaki acıyı hafifletir ve iyileştirir.  Kavun çekirdekleri anemi hastalığına iyi gelir ve anemi hastalığına yakalanılmasını önler.

Kavunun Faydalari nelerdir?
Kavunun Faydalari nelerdir?

Kavun Nasıl Tüketilmeli

Kavun yaz mevsiminde taze olarak tüketilir Çekirdekleri dövülerek suda kaynatıldıktan sonra suyu içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.  Kavun ezilip süte katılarak yüze sürülürse cildi nemlendirir.  Kavunun kelek tabir edilen olgunlaşmamış durumda olanları tüketilmemelidir.  Ulser ve sindirim sistemi iltihabı olanlar tarafından tüketilmemelidir. Kabızlığı giderici özelliği vardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close