Saç Bakımı

Kepek Nasıl Geçer?

Kepekli saçlar birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiler. Saçlar, insanlar için son derece önemlidir. İyi bir dış görünüşe sahip olmak istiyorsanız saç bakımınızı aksatmamanız gerekir.

Kepek oluşumu, kişilerin saç derilerine göre farklılık gösterir. Bazı insanlar yağlı saçlara sahip oldukları için, saç derisinden kopan parçalar saça yapışır. Saç derisi kuru olan insanlarda ise, sürekli dökülen deri kepek oluşumuna yol açar. Genel olarak kepeğin oluşum sebebi, saç derisinin bakımsız kalmasıdır.

Kepek Nasıl Geçer
Kepek Nasıl Geçer

Saç derisi, özellikle uzun saçlı kişilerde bakımsız kalabilir. Çeşitli saç kremi ve bitkisel yağlarla deriye nem kazandırılarak, saç derisi bakımı yapılabilir. Bu sayede kepek oluşma ihtimali minimum seviyeye inecektir.

kepek-nasil-gecer-1
Kepek Nasıl Geçer

Kepekli Saçlar Nasıl Yıkanır?

Kepekli saçlara sahip kişiler, doğru şekilde saçlarını yıkayarak kepekten kurtulabilirler. Bunun için son derece ince dişli bir tarak gerekir. Saç köpürtüldükten sonra hiç su kullanmadan, sadece saçı tarayarak bu köpüğü arıtmak gerekir. Bu işlemin amacı, saçlara yapışan ya da saçların arasında kalan kepekleri temizlemektir.

Kepek Nasıl Geçer
Kepek Nasıl Geçer

Saçınızı köpükten arıttıktan sonra güzelce yıkayıp, tekrar şampuanlamanız gerekir. Tarak kullanırken deriye zarar vermemeye dikkat edilmelidir. İnce uçlu tarağı saç derinize sert bir şekilde sürdüğünüzde, derinizin soyulmasına yol açabilirsiniz. Bu durumda kepek daha da artacaktır. Eğer saç derinizde yaralar oluşmuşsa, bir an evvel doktora gitmeniz gerekir. Bu yaralar geçmeden kepekten kurtulmanız neredeyse imkânsızdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close