Sağlık

Kilo Almak İsteyenler Ne Yapmalı?            

 

Günümüzde sadece obezite ile mücadele ediliyormuş gibi görünse de aslında aşırı zayıflık tehlikesiyle de mücadele eden insanların sayısı da küçümsenecek seviyede değildir. Uzmanlara göre zayıflık, kronik hastalıklar, yeme bozuklukları ve yetersiz beslenme sonucu oluşmaktadır.

Zayıf kişilerin diğer insanlara oranla dış etkenlere karşı direncinin daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. Zayıf insanlar bu dış etkenlerden etkilendikleri için de daha çabuk hasta olurlar ve iyileşmeleri daha uzun sürebilir. Ayrıca diğer insanlara nazaran daha çabuk yorulabileceği de aşinadır. İşte bu zayıflık tehlikesiyle nasıl mücadele edilip kilo alınabilir konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

            Zayıf insanlar tarafından sıkça sorulan nasıl kilo alabilirim?

Sorusuna bu makalemizde cevap vermeye çalışacağız. Peki, kilo almak isteyenler ne yapmalı? Öncelikle zayıflığın nedeni iyi bir şekilde araştırılmalı, daha sonra da araştırmanın sonucuna göre zayıflık tehlikesini önleme yöntemlerine geçilmesi gerekmektedir. Eğer zayıflığın sebebi yediğiniz besinlerin vücutta kullanımıyla ile ilgili bir bozukluktan oluşuyorsa, yeme alışkanlığının düzeni ne kadar düzeltilse de sonuç alınması ihtimali çok azdır. Eğer bu durum diyetin yani yediğimiz besinlerin enerjisinden kaynaklanıyorsa yani yetersiz beslenme sonucu oluşuyorsa bunu besinlerin enerji miktarını artırarak düzeltmeniz söz konusu olabilir.

Peki, kilo alabilmek için nasıl Beslenilmeli?

Halk ağzında abur cubur olarak bilinen, kalori içermeyen yiyecekleri çok yemek kilo almak için doğru bir yöntem değildir. Bu tür besinler genellikle sağlıksız ve zararlı trans yağlar veya doymamış yağlar gibi katkı maddeleri içermektedir. Eğer kilo almak için günlük enerji alımını arttırmak istiyorsanız, bu enerjiyi sağlıklı besinlerden sağlamanız sizler için daha faydalı olacaktır. Kilo alabilmek için yağ grubunda bulunan omega-3 içeriği çok olan balık çeşitleri (ton balığı, somon, levrek, uskumru vb.), keten tohumu veya ceviz tüketilebilir. Protein değeri için etler, balık, tavuk, kuru baklagiller ve fındık gibi besinleri tüketebiliriz. Sağlıklı karbonhidratlar da meyveler, sebzeler ve tam tahıllı ürünlerden elde edilebilir. Kısacası besinlerimizi yeterince ve doğru besinlerden elde etmemiz kilo almamız için çok önemlidir.

Aşırı kilolar kadar zayıflıkta insanları rahatsız eden ve insanlara zararları olan bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak bazen sizin elinizde olabileceği gibi bazen de tıbbi destek alma ihtiyacı duyabilirsiniz. Kilo almak için aldığınız besinleri bilinçli bir şekilde almanız gerekir. Yukarıda saydığımız besinlerin dengesiz kullanımı sağlığınıza zarar verebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close