Sağlık

Kilo Vermenin Yolları ve Evde Kilo Verme Yöntemleri

Son zamanlarda kilo vermenin yolları hakkında ortaya çok sayıda diyet türü ve ilaçları çıkmıştır, bu ilaçların ve diyetlerin ne kadar sağlıklı olduğu ise tartışılır.Bu diyetlerin bir çoğuda hızlı ve uzun süre aç kalarak kilo verdirmeyi hedeflemektir hızlı ve aç kalarak kilo vermekte şüphesiz insanların sağlığına zarar vermektedir. Bu tür diyetlere gerek olmadan da hızlı bir şekilde kilo vermek mümkündür.Düzenli ve sürdürülebilir bir diyet ve beslenme programı sayesinde sağlıklı ve kolayca kilo vermekte mümkündür. Bitkisel, kalorisi düşük yiyecekler elbette sizi tok tutacaktır bu sayede midenizde tok olduğunu beyninize iletecektir ve sizin yemek yeme hissinizi giderecektir.

Kilo Vermenin Yolları
Kilo Vermenin Yolları

Bilimsel olarak ta kilo vermeye yardımcı yiyecekler vardır. Örnek vermemiz gerekirse su, yumurta, kahve ve yeşil çay gibi. Sadece diyet yaparak ta hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün değildir, beslenme düzeninizi spor ile desteklemeniz daha kısa sürede, daha hızlı ve daha sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır.Elbette bir diyetisyene başvurup kan değerlerinizi ölçtürerek ve çeşitli testler yaptırarak diyetisyenden faydalanmanız sizin yararınıza olacaktır. Zaten bizim amacımızda size bir diyet listesi vermek değil, sizlere bilimsel olarak kilo vermeyi hızlandırdığı kanıtlanan bitkisel ve doğal ürünlerden bahsetmek.

1.Yol: Bol Bol Su İçin
2.Yol: Sabahları Yumurta Yiyin
3.Yol: Kahve İçin
4.Yol: Tatlandırıcı ve Şeker Kullanmayın
5.Yol: Karbonhidratları Azaltın
6.Yol: Kardio Yapın
7.Yol: Yemekleri Yavaşça Çiğneyin
8.Yol: Uykunuzu Düzenleyin
9.Yol: Düzenli Yürüyüş Yapın

1.Yol: Bol Bol Su İçin

Bol Bol Su için
Kilo Vermenin Yolları

Su insanların temizlenmek için zaruri ihtiyacı olduğu kadar zayıflamada da çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlam bir diyet yapmanıza rağmen ve çokça spor yapmanıza rağmen düzenli bir şekilde kilo veremememizin sebebi yeterli miktarda su içmememiz olabilir. Yetişkin bir insan günde en az 8-10 bardak su içmelidir. Su içmenin kilo vermedeki etkilerini aşağıda sizler için sıraladık.

 • Su metabolizmanın hızını arttırır.
 • Su içmek doygunluk hissi yaratır ve bu sayede az yemek yemenizi sağlar.
 • Vücuttaki ödemin daha kolay atılmasını sağlayarak zayıflamanızı sağlar.
 • Kas kaybetmeyi ve kilo verirken vücuttaki sarkmaları en aza indirir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kolayca kilo vermenizi sağlar.
 • Yemekten önce 1-2 bardak su içmek toklu hissini arttırır.
 • Günlük yeterli miktarda su içmek metabolik atıkların dışarı atılmasını sağlıyor

Vücudumuzun %60 – %70 ini suyun oluşturduğunu bilmenizi isteriz. Günlük en az 2-2.5 litre su içmemiz gerekmektedir. Sizde kilo vermek istiyorsanız günlük su tüketim miktarınızı arttırmalısınız.

 

2.Yol: Sabahları Yumurta Yiyin

Kilo Vermenin Yolları
Kilo Vermenin Yolları

Yumurtanın yüksek protein içerdiğini hemen hemen herkes bilmektedir. Yumurta içerdiği yüksek protein nedeniyle vücuda çok az kalori yükleyerek çok fazla tokluk hissi vermektedir. Bir yumurta ortalama 60 gramdır fakat içerdiği kalori 80 gramdır, bir yumurtada da ortalama 6 gram protein ve 5 gram yağ bulunmaktadır. Bizlerin size tavsiyesi yumurtanın sarısından ziyade beyaz kısmını tüketmenizdir. Çünkü yumurtanın içerisinde bulunan yağların yüksek miktarı yumurtanın sarısından kaynaklanmaktadır.

 • Haşlanmış bir yumurta normal katılaşmış halde olduğundan sindirimi çok kolaydır.
 • Yumurtanın beyazı içerisinde, çok sayıda doğal aminoasit bulundurur.
 • Tokluk hissini arttırır.
 • Daha az kalorili olduğu için yağlanmanızı azlatır.
 • Kas gücünü arttırır.sporla birlikte zayıflanlardaki kas kaybını azaltır.
 • Aşırıya kaçılmadığı sürece kalp ve karaciğer hastalıklarından korumaktadır.

3.Yol: Kahve İçin

Kilo Vermenin Yolları Türk Kahvesi
Kilo Vermenin Yolları Türk Kahvesi

Kahve  içmek yağ yakımını hızlandırmaktadır. Fakat bunu kremalı ve yağlı kahveler olarak algılamamanız gerekmektedir. Çünkü kremalı veya çikolatalı bir kavhe sizin yağ yakımınızı hızlandırmaz tam tersi yağlanmanıza sebep olur. Yağ yakımını hızlandırarak daha hızlı kilo vermek için sizlere şekersiz Türk kahvesi içmenizi öneririz.

 • Vücuttaki yağ yakımını %30′ lara kadar hızlandırıyor.
 • İçerisindeki kafein ile metabolizmayı hızlandırır.
 • 1 Fincan Türk Kahvesi sadece 1 kalori içerir. Fakat bu çok fazla tüketmeniz anlamına gelmez, fazla kafein’inde vücuda zararlı olduğunu unutmayın.
 • Günde bir fincan içilmesi uygundur ve mutlaka yanında bir bardak da su için.
 • Spordan yarım saat önce içilmesi yağ yakımını hızlandırır.

Şunu unutmayın ki Türk Kahvesi tek başına sizi zayıflatmaz sadece zayıflamanıza yardımcı bir etkendir.

4.Yol: Tatlandırıcı ve Şeker Kullanmayın

Şeker ve tatlandırıcıların fazla kullanılması sonucu maalesef vücut fazla şekeri depoluyor ve bu depolama işlemi size fazla kilo olarak geri dönüyor. Fakat bu durum hiç şeker kullanacağınız anlamına gelmemektedir. Çünkü insanın vücudunun doğası gereği şekere de ihtiyacı vardır. Örnek vermek gerekirse esmer şeker kullanabilirsiniz normal şekere göre daha çabuk sindirilir. Kola, tatlandırıcı kullanılmış yani işlem görmüş meyve suları , şekerli ve asitli içeceklerinin kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Eğer şeker hastasıysanız kilo vermeye başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız ve doktorunuzun kontrolünde diyet yapmalısınız aksi halde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Çayınızı çok şekerli içiyorsanız şekersiz içmeyi denemelisiniz bu sayede çayın doğal tadını alarak daha çok seveceğinizden şüpheniz olmasın. İçerisinde yapay şeker bulunduran ürünlerden uzak durun çünkü yapay şekerler ve tatlandırıcıları vücudunuz çok fazla depolar ve bu yapar şekerler ciddi sağlık sorunlarını da birlikte getirmektedir.

5.Yol: Karbonhidratları Azaltın

Bu alt başlığımızın farkındaysanız adı karbonhidratları AZALTIN. Yani hiç bir şekilde karbonhidrat tüketmeyin demiyoruz sadece minimum seviyede tutun diyoruz,çünkü vücudun karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Karbonhidrat alımını azaltmak kilo vermenin yollarından bir tanesidir. Karbonhidrat alımını azaltarak protein ağırlıklı bir beslenme düzenine geçmeniz sizin için ideal bir seçim olacaktır. Eğer karbonhidratı sıfırlarsanız vücudunuzda kaslarının gücünü kaybeder ve kas kaybına uğrarsınız bu yüzden az miktarda karbonhidrat çok miktarda protein ile beslenmeniz daha doğru olacaktır Fakat proteini de çok fazla tüketmeyin unutmayın her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi proteinin de fazlası zarardır.

6.Yol: Kardiyo Yapın

Kilo Vermenin Yolları
Kilo Vermenin Yolları

Yağ yakmanın iki temelinden birisidir hareketli olmak. Yani kardiyo kilo vermenin yollarından en etkilisidir.Çünkü kardiyo vücudu hareket ettirmek olarak tanımlanır. Kardiyo yaparak vücuttaki fazla kaloriyi ter olarak dışarıya atarız ve vücuttaki fazla yağı da yakmış oluruz. Maksimum kalori yakımı için olmazsa olmazdır kardiyyo. Bu yüzden kilo vermek için kardiyoya fazlasıyla önem vermeliyiz. En  güzel kardiyo ise açık havada tempolu yürümek veya tempolu koşudur. Çünkü açık havada bulunan okjisen ile vücuttaki fazla yağları daha hızlı yakarız.

İlginizi Çekebilir:  Göbek Eritme Hareketleri Evde Karın Yağlarından Kurtulma

Kardiyo’nun Faydaları

 • Kardiyo yapmak metabolizmayı hızlandırır.
 • Zayıflamayı ve yağ yakımını hızlandırır.
 • Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur
 • Vücudun hastalıklara ve yorgunluklara karşı direncini arttırır.
 • Atık Maddeleri vücuttan atar.
 • Ödem atar.

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için mutlaka haftanın üç günü kardiyo yapmaya özen göstermelisiniz.

7.Yol: Yemekleri Yavaşça Çiğneyin

Türk insanı olarak çok hızlı yemek yeriz ve yemek çeşitlerini üst üste mideye dinlenmesi için zaman vermeden yeriz. Bu şekilde yenilen yemek mideyi fazlasıyla yormakta ve yenilen yemeklerin sindirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden yemek yerken yediğimiz yemeği uzunca bir süre yavaş yavaş ve iyice ezerek çiğnemeliyiz. Bu şekilde yenilen yemekleri mide kolaylıkla eritebilecektir ve sindirilmesini sağlayacaktır. Yavaş yavaş çiğneyerek yenilen yemekler daha az kalori almamamızı ve tokluk hissini arttıracaktır. Eğer lokmalarınızı iyice çiğnemeden yerseniz beyin hala aç olduğunuzu algılayacaktır ve daha fazla yeme isteği doğacaktır.

8.Yol: Uykunuzu Düzenleyin

Vücut uyurken de yağ yakımına devam eder. Bu yüzden günde en az 6 saat en çok 8 saat uyumanızı tavsiye ediyoruz. Bozuk bir uyku düzeni kilo almanıza neden olacaktır ve vücudunuzun daha da yağlanmasına neden olacaktır. Gece uykusu ile gündüz uykusu arasında çok fark vardır bu yüzden geceleri uyumadan geçirmeyin muhakkak gece uykusuna önem verin uyumadan 4 saat öncede yemek yememeniz gerekir.
9.Yol: Düzenli Yürüyüüş Yapın

Düzenli bir şekilde ve yavaş tempoda yürüyüş yapmak yağ yakımını hızlandırır ve daha kolay kilo vermenizi sağlar. Bu yüzden en az 7 km kadar yavaş tempoda yürümelisiniz. Günlük düzenli bir şekilde ve yavaş tempoda yapacağını yürüyüş vücudunun yağ yakımını %70 hızlandırarak daha kolay kilo vermenize imkan sağlamaktadır.Günlük yürüyüş yapamazsanız bile haftanın 4 günü sizler için ilk etapta ideal olacaktır. Yürüyüş yaparken yanınızda kesinlikle su bulundurun ve vücudunuz su istediğini size bildirdiğinde su içiniz. Yürüyüş esnasında kulaklık ile performansınızı olumlu yönde etkileyecek müzikler dinleyebilirsiniz.

Yürüyerek kilo veren insanlar

[Toplam:12    Ortalama:3/5]
Etiketler

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı