Sağlık

Kış Mevsiminde Bu Besinlerle Metabolizmanızı Hızlandırın

Kış mevsiminde bu besinlerle metabolizmanızı hızlandırın. Kış aylarında daha hareketsiz günler geçiriyoruz. Soğuk havanın etkisi ile üşengeçlik yapıp spora gitmeyince, metabolizmamız yavaşlıyor ve istenmeyen kilolara sebep oluyor. Ancak bunu önlemek imkansız değil. Bazı besinler yardımıyla bu konuya çözüm bulabiliriz. ModaÇilek ekibi olarak bu konuyla ilgili araştırmamızı sizlerle paylaşıyoruz.

Soğuk havalardaki hareketsizlik ve metabolizmanın yavaşlaması ile yaz aylarına doğru göbekte ve kalçada yağlanmalar meydana geliyor. Yaza kilo fazlası ile girmemenin yollarından biriside kışın metabolizmanızı hızlandırmak. Hızlı bir metabolizma zayıflığınızı korumanızda en büyük silahınız. Bunu da bazı besinlerin yardımı ile sağlayabiliyoruz.

Metabolizmanızı Hızlandıran Besinler

1-Süt:

Vücudumuz için gerekli protein, karbonhidrat ve yağı yeterli miktarda içeren en değerli besin kaynaklarından biri olan süt, içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde özellikle de göbek bölgesindeki yağlanmayı azalttığına dair çalışmalar vardır.

2-Sirke:

Sirke eklenen yemekler, vücutta karbonhidratların emilimini yavaşlatarak kan şekerinde ani dalgalanmalar olmamasını sağlıyor. Besinlerin mideye geçişini yavaşlatarak uzun süre tok kalmamızı sağlıyor.

3-Koyu Kahve:

Kahve içeriğinde bulunan kafein sayesinde metabolizmanın hızlanmasını ve yağların yakılmasını sağlıyor. Özellikle egzersiz öncesi içilen şekersiz bir kahve egzersiz sırasında metabolizma hızının artması ve buna bağlı yağ yakılmasını sağlıyor.

4-Yeşil Çay:

Yeşil çay metabolizmamızı hızlandırdığı düşünülen epigallokateşingallat polifenolünü içeriyor. Bu bileşik, tokluk hissini sağlayan hormonun artışından sorumludur.

5-Zencefil:

Metabolizmanızı hızlandıran zencefil, yemeklerin içerisinde de rahatlıkla tüketilebilir. Sadece sindirime faydalı olmakla kalmayıp metabolizma hızını yükseltiyor.

6-Acı Biber:

Acı bibere acılığını veren kapsaisin vücut sıcaklığını yükselterek iştahın frenlenmesini ve tokluk hissinin doğmasını, metabolizmanın hızlanmasını ve yakılan kalori miktarının artmasını sağlıyor.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close