Sağlık

MANTAR Hastalığı İlaçları

Mantar hastalığı, yangı hastalıklarından biridir. Eski çağlardan beri süregelen, deride oluşan ve bulaşıcı bir hastalık türüdür. Günümüzde, çok fazla önemsenmemekle birlikte, tedavi edilmemesi durumunda vahim sonuçlar oluşturabilecek bir rahatsızlıktır. Mantarın oluşabilmesi için nemli ve havasız bir ortama ihtiyaç vardır. Bu hastalık genellikle bağışıklık sistemi çökmüş kişilerde ve küçük çocuklarda daha sık görülür. İnsanlarda genellikle, kafa derilerinde, ayaklarında, tırnaklarda, sakallarda daha sık olarak, ancak vücudun değişik bölgelerinde de görülür.

mantar-hastaligi-cay-agaci-yagi
mantar-hastaligi-cay-agaci-yagi

Mantar hastalığının tedavisinde, çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Mantar Hastalığı İlaçları denildiğinde ilk olarak aklımıza reçeteli, doktorun vermiş olduğu ilaçlar aklımıza gelebilir Ancak, amaç tedavi değil, öncelikle mantar oluşumunun önüne geçebilmektir. Bu yüzden mantar oluşumunu engelleyebilmek için, vücuttaki bazı bölgelerin(nem oluşması muhtemel) nemden arındırılması için iyice kurulanması ve pudra kullanılması çok önemlidir. Ayrıca kişiye özel ürünlerin temizliği ve başkalarıyla paylaşılmaması da çok önemlidir.

mantar-hastaligi-karanfil-yagi
mantar-hastaligi-karanfil-yagi

Mantar Hastalığına yakalanan bir kişi, öncelikle doktora başvurarak, tedavisine antifrungal(mantar karşıtı) ilaçlar alarak başlamalıdır. Bunun dışında doktorun önereceği deriden uygulanan kremler, ağız yoluyla alınan tablet ve kapsüller alınabilir. Tedavi süreci ortalama 1 Ay’ı bulabilir.

Ayrıca bu hastalığın bitkisel tedavi yöntemleri de mümkündür. Anadolu’da genellikle mantar tedavileri için sarımsak kullanıldığı görülmektedir. Kısa süreli bitkisel tedaviler tam bir iyileşme sağlarken, ciddi ayak mantarı enfeksiyonlarında 6 aya varan rahatlamalar sağlamaktadır. Bunun dışında mantara karşı etkili olan bitkisel yağlar da bulunmaktadır:

mantar-hastaligi-oregon-yagi
mantar-hastaligi-oregon-yagi

    1)Oregon Yağı:

Karakol ve Timor’dan oluşan bu yağın mantar karşı etkisi o kadar güçlüdür ki, bu yağın buharının bile mantar hücrelerini öldürebildiği tespit edilmiştir. Bu yağın cildinize uygun olup olmadığını anlamak için bir damla damlatın, şayet kızarıklık oluşursa zeytinyağı ile inceltmeyi deneyin.

    2)Karanfil Yağı:

Karanfilden elde edilen ojen ol adlı yağın mantarı iyileştirici özelliği bulunur.

    3)Çay Ağacı Yağı:

Mantar organizmalarına karşı etkili bir savaşçıdır.

4)Hindistan Cevizi Yağı:

Vücudu mikroplardan arındırmak için etkili olan Hindistan cevizi yağı, sıra mantarla savaşmaya geldiğinde de savaşmaya devam eder. Hindistan cevizindeki asitler, lorik asit ve kaprilik asit, doğrudan mantarlara saldırır, büyümesini ve yayılmasını engeller.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close