Sağlık

Migrene Ne İyi Gelir ? Migren nedir?

Migren halk arasında baş ağrısı olarak bilinen çok şiddetli ve yaşam kalitenizi etkileyen tüm hareket alanınızı kısıtlayan bir ağrıdır. Genelde başın ense ve tepe kısımlarından başlayan bu ağrı bir süre sonra tüm başı esir alarak tüm hayatsal aktivitelerinizi yapmanıza engel olur. Ağrı şiddetlendikten sonra alınan ağrı kesiciler hatta morfin bile etki etmez. Bu kadar zorlu ve ağrılı bir durumda insanlar bir çok çareye başvurur. Bunlar eskiden beri süregelen kocakarı ilaçları ve uygulamalarıdır. Bazı uygulamalar tahriş edip cilde zarar verirken bazı uygulamalar ise ağrının hafiflemesine olanak sağlayabilir.
Migren ataklarının başladığı zamanlarda yapılacak bir kaç uygulama ağrının hafiflemesine sebep olacaktır. Özellikle mayalı yiyeceklerden olan peynir, bira ve çikolatadan uzak durmanız ağrınızın şiddetini arttırmamak açısından önemlidir, Ağrının başlayacağını hissettiğinizde vücutta bulunan akupunktur noktalarından olan kulak kepçesinin kıkırdak olan yan kısmını iki parmağınızın içine alıp sıkıştırın.

migrene-ne-iyi-gelir-2

Canınızın çok yanmamasına dikkat edin bir süre sonra burada bir yanma başladığını hissedene kadar bu şekilde elinizle bası yapmanız yeterli olacaktır. Her iki kulak kepçenize bu şekilde yapılan bası ile oluşan yanma sizin dikkatinizi dağıtarak kulağınızdaki yanmaya odaklanmanıza sebep olurken ağrınızın hafiflemesini de sağlayacaktır. Hafifleyen ağrınızın yine başlamaması için karanlık sessiz bir odada istirahat ederek uyumaya çalışın.

Genel olarak migrende yapılacak tek şey dinlenerek uyumaktır.

Ayrıca boyun ense köküne koyulacak buz torbası da migren ağrısında etkili bir ağrı kesici etkisi gösterecektir.

Nane esansı veya yağı ile alın bölgesine yapılacak masaj migren ağrısında kesin olmasa da ağrının hafiflemesinde etkili uygulamalardan biridir.
Migren bio elektriksel bir olay olup tıbben tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu açıdan hasta ve hekimlerin bakış açılarının değişerek alternatif tıptan çareler aranması bu hastalığın ortadan kalkmasında etkili olacaktır. Bio enerji ve akupunktur gibi ilaçsız tedaviler bu şiddetli ağrının azalmasına hatta ortadan kalkmasına yardımcı olan uygulamalardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close