Dekorasyon

Mutfak Dekorasyonu ve Fikirleri

Mutfak Dekorasyonu

Modern Mutfaklar

Ankastre Mutfaklar

Mutfak Dekorasyonu Hakkında Ön Bilgi

Mutfak Dekorasyonu evin diğer odalarının dekorasyonundan daha önemlidir. Çünkü Türk kültüründe kadınların mutfaklarına fazlasıyla önem verdiği bilinen bir gerçektir.Mutfak dekorasyonu konumuzu yukarıdaki 4 başlık altında inceleyeceğiz.Klasikten moderne,modernden retro tarzına kadar bütün mutfak dekorasyon türlerinin en önemli kısmı kesinlikle mutfak dolaplarıdır.Örneğin büyük ve geniş mutfaklarda ada mutfak türünü seçmeniz mutfağınızı daha şık ve güzel gösterecektir.Örnek olarak sizlere ada tipi mutfak türüne örnek bir resim ekliyoruz.

Ada-Tipi-Mutfak
Ada-Tipi-Mutfak

Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere çok geniş ve büyük mutfaklarda ada tipi mutfak dekorasyonun seçilmesinin ne kadar doğru bir kara olduğunu görmekteyiz.Ada tipi mutfak sayesinde mutfağımızın kullanım alanını daha geniş gösterebilir ve mutfağımızı daha rahat kullanabiliriz.

 

Modern Mutfaklar

Çok kısa bir sonra modern mutfak yapılanmasına gitmek istiyorsanız  yapacağınız tercih mutlaka modern mutfak  ve uzun ömürlü malzeme kullanarak tercihinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Modern mutfaklar genelde kaliteli malzemeden yapılmaktadır aynı zamanda tercihinizi bu mutfak türünden yana kullanmak isterseniz mutlaka mutfak alanınız geniş olmalıdır.Modern bir mutfak için geometrik tasarımları tercih etmeniz mutfağınızı hem olduğundan büyük gösterir hem de güzel bir görünüme kavuşturur. Örnek olarak aşağıdaki mutfağa bakabilirsiniz.

 

Geometrik Mutfak Dekorasyonu
Geometrik Mutfak Dekorasyonu

Modern bir mutfak tasarımına sahip olmak için parlak  renkli dolaplar seçileceği gibi mat renklere hakim dolapların datercih edilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur.

Aşağıda sizler için mat renkli ve parlak renkli dolaplara örnek olarak ekleyeceğimiz iki görseli incelemenizde fayda vardır.

1- Mat renkli mutfak dolabı örneği

Mat Renkli Mutfak Dolabı

2- Parlak Mutfak Dolabı

Parlak Renkli Mutfak Dolabı

Bu tip mutfaklarda dolapların alt kısımlarında mutfak tezgahına doğru led ışıklar bulunmaktadır.Bu ışıklandırma sistemi ile mutfağınızı daha fantastik bir görüntüye kavuşturmanız mümkündür.Aşağıdaki resimde led ışıklı mutfak dolapları için örnek resim paylaşıyoruz.

 

Türk kültüründe en az salon kadar önemli bir yere sahip olan mutfağınızın dekorunu yapmanıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık.

 

Ankastre Mutfaklar

 

Ankastre mutfaklar mutfağınızı daha düzenli ve daha ferah bir ortam haline getirir. Ankastre mutfaklar da buzdolabı ,ocak ve fırın gibi araçlar bir arada olduğundan mutfağınız daha geniş olacaktır ve kullanım alanınız daha geniş duracaktır.

Ankastre Mutfaklar
Ankastre Mutfaklar

Günümüzde en çok tercih edilen mutfak tipi olan ankastre mutfak tipi genelde Country tarzı olarak göze çarpmaktadır. Yani ahşap bağ evi görünümlü dolaplar ve ve bunlara uygun tezgahlar vb… Country tarzında  da genel olarak sade renkler,ceviz rengi ve pastel renk tonları tercih ediliyor bu renkler ile mutfağınız daha güzel ve göze hoş gelen bir görünümü sahip oluyor.

Günümüzde ankastre setler oldukça gelişmiş durumda hatta o kadar gelişti ki mısır patlatma makineleri dahi ankastre dolapların içine yerleştirilmektedir.Bu setlerin ortalama fiyatı günümüzde 900 TL den başlayıp 5000 TL ye kadar gidiyor.

Ankastre Mutfak Dezavantajları

1-Mutfak kurulumu tamamlandıktan sonra yerini asla değiştiremiyorsunuz,yani mutfağınızın dekorasyonundan sıkıldığınız zaman eşyalarınızın yerini değiştirmemeniz canınızı sıkabilir.

Ankastre Mutfaklar
Ankastre Mutfaklar

2-Fiyatları normal eşyalara göre biraz daha pahalı durumdadır.

3-Ankastre eşyalarınız bozulduğunda tamiri oldukça güçtür. Çünkü gömülü sistemde olan eşyalarınızı etrafa zarar vermeden yerinden çıkarmak  oldukça güç olacaktır.

 

Ankastre Mutfak Avantajları

Ankastre Mutfaklar
Ankastre Mutfaklar

1-Mutfağınızın kullanım alanını oldukça genişletmiş olursunuz.

2-Mutfağınız gözünüze hoş görünür ve misafirleriniz bu görüntüden oldukça etkilenir.

3- Mutfağınıza ayrı bir hava katar.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close