Sağlık

Rektum nedir? Anatomisi ve Fonksiyonu nedir?

Rektum, dışkının geçici bir süre barınabildiği bağırsağın en alt kısmındaki parçasıdır. Sindirim kanalının anüste bitti yere kadar ulaşıyor. Ayrıca anüste son bulmasının dışında kalın bağırsağın son bölümü olarak da biliniyor.

Rektum Anatomisi

İnsan sindirim sistemi temelde ağızdan başlayarak kalın bağırsağın son kısmı olan rektuma kadar giden 8 metreden fazla uzunluğa sahip olan bir sistemdir. Sindirim sistemini son kısmı çekum, rektum, kolon ve anüs adı verilen 2 metrelik bir kalın bağırsaktan oluşuyor. Rektum ise bu uzunluğun içinde ortalama 11 cm kadardır. Rektumu kaplayan dış kısmın tamamı sert kaslarla çevrilidir. Pankreas, dalak, böbrek gibi önemli organlar da rektuma yakında bir yerde görev alıyor. Özellikle kolon kanseri gibi durumlarda zararlı hücrelerin rektumdan dışarı çıkması bu organları da etkiliyor.

Rektum
Rektum

Rektumun Fonksiyonları

  • Rektum, dışkılamanın tamamıyla sona ermesine kadar geçen sürede dışkıyı kendi bünyesinde depoluyor.
  • Bir insan bir gıdayı çiğnemeye başlamasıyla beraber sindirim sistemi çalışmaya başlıyor.
  • Bu gıda önce mide, sonra ince bağırsaktan geçerek kalın bağırsağa ulaşıyor.
  • Bu süre içinde sindirilemeyen birikmiş maddeler kalın bağırsağa gelerek rektum dışarı atılmak üzere birikmeye başlıyor.
  • Rektum, dışkılama süreci gerçekleşene kadar bunları depoluyor. Bundan dolayı dışkının anüsten dışarı atılmasına kadar rektum da vakit geçiriyor. Gerekli büyüklüğe geldiğinde anüsten dışarı atılıyor.

Rektum Nasıl Çalışıyor?

Vücuda alınıp sindirim sistemine dahil olan ama sindirilemeyen birikmiş maddelerin rektum kısmında birikmesiyle beraber beyin bölümüme sinyaller gitmeye başlıyor. Bundan sonra da beyin dışkılamanın doğru bir karar olup olmadığını düşünüyor. Eğer beyin dışkılamanın mümkün olduğuna karar verirse rektum kasılır ve böylece dışkılama gerçekleşmeye başlar. Aksi halde beyin karar vermezse rektum kasılmaz ve birikmiş maddeler bir süre daha rektum da bekler.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close