Sağlık

Sabah Nasıl Zinde Uyanırım?

Sabahları uyandığınızda kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, başınızı yastıktan kaldıramayıp yatağınızdan vazgeçemiyorsanız bu tavsiyelere dikkat edin. Şimdi ModaÇilek farkıyla Sabah Nasıl Zinde Uyanırım? Konusu hakkındaki tavsiyelerimiz.

Her gün aynı saatte kalkmalısınız

Biliyoruz hafta sonu uykuya yenik düşüp uyku düzeniniz de aksaklıklar oluyor. Ama iradenize engel olup hafta içi uyandığınız saatte uyanmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde, aynı saatte uyandığınız da vücudunuz için bu olay rutinleşecek. Ve her gün aynı zindelikte ve yorgun olmadan kalkabileceksiniz.

sabah-zinde-uyanmak-icin-5-oneri

Alarmı ertelemekten vazgeçmelisiniz

Bunu yapmayan yoktur herhalde. Sabah alarm çaldığında ertelemeyin. 5 dakika daha, 10 dakika daha derken bu olay uzayıp gider. Kısa uykulardan muhteşem keyif almak? Böyle bir durum söz konusu değil. Yapılan araştırmalara göre bu kısa uykular derin olmadığından sizi daha yorgun hale getirmekten başka bir fayda sağlamıyor. Dolayısıyla kararlı olmalı ve alarm ilk çaldığında uyanmalısınız.

Sabah Kalktığınızda bir bardak su içmelisiniz

Uyku sırasında vücut su kaybeder. Bu durum bizleri aşırı şekilde halsiz kılar. Eğer sabah uyandığınızda bir bardak su içerseniz bedeninize vereceği enerjiyi ve ruhunuzdaki neşeyi hemen hissedeceksiniz. Sabahları su içmek aynı zaman metabolizmayı hızlandırdığından vücudunuz için çok sağlıklıdır.

su-icmek

Güneşle birlikte kalkmalısınız

Uyku problemi yaşayan bireylere sıkça önerilen konulardan biri uyuduğunuz odanın karanlık olmasıdır. Evet, karanlık bir odada uyumak daha kolaydır. Ama uyanmak da bir o kadar zordur. Eğer sabah enerjik kalkmak istiyorsanız gece yatarken perdelerinizi aralayın ve güneşin sizi uyandırmasına izin verin.

Protein ağırlıklı kahvaltı etmelisiniz

Karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı vücuda tembellik hissi verecektir. Bunun için ağır karbonhidrat yerine proteinlerce zengin bir kahvaltı tercih etmelisiniz. Bunun için kahvaltıda yoğurt, yumurta, süt, peynir ve yüksek protein oranına sahip tahıllar eklemelisiniz. Bu şekilde enerjiniz öğlen saatlerine kadar korunur ve tok kalırsınız.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close