Saç Bakımı

Saç Dökülmesi Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi

Özellikle ileri ki yaşlarda meydana gelen saç dökülmesi erkeklerin ve kadınların yaşadığı sorunlardan birisidir. Normal şartlarda insanların saç derilerinde ortalama olarak 100 bin adet saç teli bulunur ve bu saçlar gün içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak dökülür. Bu dökülme konusunda günde 100 ile 150 adet saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal kabul edilir ancak bu rakamın daha fazla olması ciddi bir sorundur ve beraberinde önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle ciddi miktarda saç dökülmesiyle karşılaşan kişilerin mutlaka altta yatan nedenleri uzman kontrolünde bulmaları ve tedavi ettirmeleri gerekiyor. Peki, saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç Dökülmesi

İçindekiler:
Saç Dökülmesinin Nedenleri?
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?
Saç Dökülmesi Tedavisi
Erkekler Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapmalıdır?
Doğru Kozmetik Ürünlerin Kullanımı
Genetik Saç Dökülmeleri
Kadınlarda Saç Dökülmesi
Aşırı Saç Dökülmesi
Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Sağlıklı bir insanın saçlarının birden dökülmeye başlaması ileriki zamanlarda daha farklı sorunların yaşanmasına neden olacağı için mutlaka zamanında tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan birisidir. Bunun için de ilk olarak dökülmenin nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Saç dökülmesinin nedenleri konusunda bahsedebileceğimiz birkaç farklı başlık bulunuyor.Saç dökülmesi sorunları pek çok nedenden kaynaklanabilir. Erkeklerin ve kadınların saç dökülme sorunlarında farklı sebepler olmaktadır. Genel olarak aşırı saç dökülmesi genetik faktörlerden ve vitamin eksikliğinden kaynaklıdır. Saçların uzayabilmesi ve dökülmemesi için minerale ihtiyacı vardır. Yeteri kadarda alınmaması sonucunda saç dökülmeleri meydana gelir. Bu nedenlere ek olarak; stres, saç boyaları ve kemoterapi gibi nedenlerde saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç Dökülmesine Çözümler
 • Genetik Faktörler: Normal şartlarda erkeklerin ve kadınların yaşadığı saç dökülmesinin farklı nedenleri bulunur. Erkeklerde genellikle hormonel değişikliklere bağlı olarak yaş ilerledikçe dökülme meydana gelebilir ancak çeşitli tedaviler ile bu durum yavaşlatılabilir. Kadınlarda ise saç tellerinin dökülmesinde ana etkenlerin başında genetik faktörler yer alır. Ailesinde kellik sorunu yaşayan kadınların çok büyük bir kısmı da hayatlarının belirli dönemlerinde saç dökülmesi ile karşı karşıya gelebilir.
 • Vitamin Eksikliği: Saçın beslenebilmesi için belirli vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde olması gerekir. Yapılacak standart bir hormon testi ile kandaki B12, folik asit ve demir gibi vitaminlerin hangi düzeyde olduğu tespit edilerek duruma göre gerekli tedavilerin uygulanması ile dökülmenin önüne geçilebilir.
 • Kemoterapi: Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan kemoterapi sonrasında da çok yüksek oranda saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Ancak tedavinin sonlanmasından sonra saç derisi zamanla dökülen saçların yenisini çıkarmaya başlar.
 • Beslenme Alışkanlığı: Her ne kadar saç ile sağlıklı beslenme düzeninin ilişki içerisinde olması kulağa garip gelse de saç derisi de canlı bir organ olduğu için düzensiz beslenme sonucunda dökülme ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle düzenli beslenerek ve vücudun alması gereken vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde alınmasını sağlayarak dökülmenin önüne geçilebilir.
 • Kozmetik İşlemler: Kozmetik olarak saça uygulanan işlemler de saç dökülmesinin nedenleri arasında oldukça önemli bir etkendir. Saçların bakımı için yapılan boyalar, düzleştiricilerin kullanılması ve fön işlemleri zamanla saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca saçın çok sıkı bağlanması da dökülmeyi etkileyen faktörlerdendir.
 • Stres: Birçok konuda olduğu gibi stres, saç dökülmesine neden olan bir diğer etkendir. Günlük yaşam içerisinde birçok konudan dolayı strese girilmesi zamanla dökülmeyi tetikleyebiliyor. Bu nedenle stresten uzak durarak da dökülmenin önüne geçilebilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

sac_dokumesi

Saçlarında dökülme sorunu yaşayan kişilerin merak ettiği konulardan birisi de saç dökülmesine ne iyi gelir sorunun cevabıdır. Saçların daha iyi beslenmesini sağlayan bitkileri kullanarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Çörek otu yağı, ısırgan otu, nane yağı ve aloe vera saç dökülmesine iyi gelen bitkilerdendir. Bu bitkiler tek başına kullanılabildiği gibi kürler halinde de kullanılabiliyor. Bu bitkiler kişilerdeki D vitamini ve B vitamini eksiğini giderdiği için saçların daha iyi beslenmesini sağlıyor. Ancak birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bitkisel içerikli besinlerin ya da kürlerin aşırıya kaçmadan kullanılmasında fayda bulunuyor. Bunların dışında saçların kimyasal etkenlerden uzak durmasını sağlayarak da saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi için ilk olarak yukarıda belirtilen etmenler değerlendirilerek dökülmenin altında yatan sorunun tespit edilmesi gerekiyor. Sonrasında ise konusunda uzman olan doktor tarafından gerekli olan tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi ve hastaya uygulanması gerekir.

 • İlaç Tedavisi: Çok sayıda kişinin maruz kaldığı saç dökülmesinin en etkili tedavilerinden birisi ilaç tedavisidir. FDA onaylı olarak üretilen ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir ancak yine de özellikle saçların ön ve üst kısmında tam olarak saç kayıpları yaşanmışsa ilaç tedavisinden gereken verim alınamayabilir. Ancak daha başında tespit edilen dökülmeler için ilaç tedavisi etkili bir yöntemdir.
 • PRP Tedavisi: Özellikle genetik faktörlere bağlı olarak yaşanan saç dökülmelerinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise PRP tedavisidir. Bilindiği gibi bu yöntemde hastanın kendisinden alınan kan farklı işlemlerden geçerek yeniden hastaya enjekte edilir. Direkt saç köküne enjekte edilen kan sonrasında bir süre sonra yeniden ilgili köklerden saçlar çıkmaya başlar.
 • Saç Mezoterapisi: Erkek ve kadınlara uygulanabilen saç mezoterapisi yönteminde saç tellerinin gelişebilmesi için saç derisine mikro iğneler ile ilaç enjekte edilir ve işlem sonrasında ise masajla tedavi sonlandırılır. Birkaç seansta tamamlanan saç dökülmesi tedavisi sırasında hastalar herhangi bir acı duymazlar.
 • Saç Ekimi: Özellikle erkek tipi saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde uygulanan en kesin tedavi yöntemi saç ekimidir. Cerrahi bir işlem olan saç ekimi lokal anestezi altında uygulanır ve işlem sırasında hastalar acı duymazlar. İşlem sırasında kökleri sağlan olan saç telleri seyrek ya da kel olan bölgeye yerleştirilir ve bir süre sonra ilgili yerlerden saçlar çıkmaya başlar. Diğer tedavi yöntemlerine göre saç ekiminin daha maliyetli bir tedavi yöntemi olduğunu da belirtelim.

Erkekler Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapmalıdır?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir sorun olsa da daha çok erkeklerin mustarip olduğu bir sorundur. Bakıldığı zaman erkeklerin %95’lik gibi büyük bir kısmı saç dökülmesiyle uğraşmak zorunda kalıyor. Bu sorun elbette genetik etkenlerden dolayı da oluşabiliyor. Ancak saç dökülmelerinin büyük bir kısmı insan eliyle oluyor. Bu açıdan saç dökülmesini önlemek de yine kişilerin elinde.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Doğru Kozmetik Ürünlerin Kullanımı

Kozmetik ürünler saçlar dökülmeye başladıktan sonra herhangi bir etki etmiyor.

Saç dökülmesi konusunda kullanılan kozmetik ürünlerin dökülme başlamadan önce kullanılması gerekiyor.

Ancak bu kozmetik ürünleri kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. Zira yanlış kozmetik kullanıldığı zaman saç dökülmesini önlemek bir yana, saçların dökülmesine yol açabilirsiniz. Bu konuda öncelikle saç analizi yaptırarak kendi saç tipinizi öğrenmeniz gerekiyor. Kullanacağınız şampuan ve krem tercihlerini de buna göre yapın. Bununla beraber erkeklerde sprey ve jöle gibi ürünleri aşırı kullanmak saç dökülmesine yol açar. Bu ürünlerin kullanımını mutlaka sınırlandırmak gerekiyor.

Saç Dökülmesini Önlemede Doğru Beslenmenin Rolü

Saç dökülmelerinin en önemli sebeplerinden birisi de yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Özellikle vücudun alması gereken vitamin, mineral ve demir gibi besin grupları yeteri kadar alınmadığı zaman saçlar zayıflayarak dökülür. Bu nedenle özellikle C vitamini içeren besinleri bol bol tüketmeniz gerekiyor. Sebze ve meyveler, tahıllar ve mineral içeren besinlerin günde belirli miktarda alınması gerekiyor.

Genetik Saç Dökülmeleri

Genetik saç dökülmeleri her ne kadar yüzde yüz oranda önlenemese de, uygulanan bazı yöntemlerle şiddeti azaltılabilir. Genetik saç dökülmelerinde öncelikle 2 mg’lık bir biotin kullanımı uygulanabilir. Bununla beraber Procapil içeren bakım ürünleriyle de genetik dökülmelere bir nebze önlem alınabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

kadinlarda_sac_dokulmesi
kadinlarda_sac_dokulmesi

Kadınlarda saç dökülmesi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ancak nedeni bulunup tedavi edilmediği zamanlarda büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesinin ne kadar çok olduğuna bakılarak nedeni araştırılmalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

 • Kadınlarda saç dökülmesinin ilk nedeni kadınların menopoza girmesi olmaktadır. Bu olaydan dolayı saç dökülmesinin nedeni hormon değişikliklerinden kaynaklanmaktadır.
 • Tiroit, diyabet, anemi gibi hastalıklar saç dökülmelerine neden olmaktadır.
 • Stres ve yaşanılan travmalar kadınlarda saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Kadınlarda hamilelik döneminde saç dökülmesi görülmektedir. Bunun başlıca nedeni değişen hormon dengeleri olmaktadır.
 • Yeterli kadar beslenmeme ve vücuda gerekli olan vitaminlerin alınamaması saç dökülmesine neden olmaktadır.
 • Saçlara fön makinesi ya da maşa gibi malzemeler ile fazla ısı vermek de saçın dökülmesine neden olan faktörlerden olmaktadır.

Kadınlarda Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Eğer fazla saç dökülmesi var ise nedenini öğrenmek için öncelikle bir doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Eğer geçici nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşanıyorsa saçlara bakım yapmak yeterli olmaktadır.
 • Vitamin eksikliği var ise ve dengesiz besleniliyorsa beslenmeye dikkat edilmeli ve gerekiyorsa vitamin takviyesi alınmalıdır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Ne Zaman Sorun Olmaktadır?

Eğer gün içerisinde yüz telden fazla saç dökülmesi yaşanıyorsa o zaman saç dökülmesi için önlem alınmalıdır. Saç dökülmesi ya da azalması gözle görülür şekilde azalma gösteriyorsa ve belli alanlarda saç azalmaları görülüyorsa bir doktora başvurarak önlem alınmalıdır.

Aşırı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi neredeyse herkesin karşılaştığı bir sorundur. Erkeklerin ve kadınların genel olarak yaşadığı problemlerden biridir.

Bir insanda saç teli yaklaşık olarak 100 bin adet bulunmaktadır.

Bu tellerde birçok sebebe bağlı olarak gün içerisinde dökülür. Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde 100 adet saç dökülmesi normal olarak görülmektedir. Ancak bu sayının üstünde saç dökülmesi ciddi bir problem olabilmektedir. Bununla birlikte sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca, saç dökülmesi sizleri rahatsız edecektir. Aşırı saç dökülmesi sorunları ile karşılaşan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Saçların dökülmemesi ve daha sağlıklı olması için yediklerinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Meyve ve sebze bol miktarda tüketilmelidir. Saç derisinin ihtiyaç duyduğu mineraller karşılanmalıdır. Boya ve röfle işlemlerine bir süre ara verilmelidir. Aksi takdirde aşırı saç dökülmesine neden olacaktır. Saç dökülmesinin önüne geçmek için bitkisel yağlarla saçlarınızı besleyebilirsiniz. Keratin bakım, argan yağı, zeytinyağı ve kayısı yağı gibi doğal yağlar ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi

sac_kiran
sac_kiran

Görülme sıklığı bakımından erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Saçlı deride lokal saç dökülmeleri şeklinde oluşan rahatsızlık tıbben Alopesi hastalığı olarak adlandırılır. Başlangıç aşamasında belirti vermez ve aniden saçlı deride bölgesel dökülmeler şeklinde oluşur. Saç kıran tipi saç dökülmesi temelde bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu tip rahatsızlıkta vücudun bağışıklık sistemi kendi vücut hücrelerini yabancı hücre olarak görür ve onlarla mücadele eder.

Hastalık Nasıl Fark Edilir?

Dökülmeler oluşana kadar belirti vermeyen bir rahatsızlık olduğu için erken aşamada fark edilmesi pek mümkün değildir. Genellikle kuaförler tarafından ya da tarama sırasında bölgesel toplu dökülmelerle fark edilmektedir. İlerleyen yaşlarda görülme sıklığı artan hastalık bulaşıcı değildir.

Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın kesin bir çözümü yoktur. Bazı durumlarda sorun kendiliğinden ortadan kalkmaktadır Tedavi amaçlı uygulamalarda sorunlu bölgeye kortizon enjeksiyonu yapılır bu uygulamanın amacı saçlı bölgedeki saçın çıkışını hızlandırarak dökülme olan alanı kapatmaktır. Kortizon uygulaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır nadiren de olsa alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkan belirtiler genellikle sorunlu bölgede tahriş edici derece kaşıntı ile ortaya çıkar, sıklıkla lenf bezlerinde büyüme durumu da görülmektedir. Alerjik reaksiyon oluşumunu en aza indirmek bakımından kortizon tedavisi ile birlikte ışık terapisi de uygulanmaktadır. Işık tedavisi belirli aralıklarla uygulanır ve uygulama yapacak kişinin uzman olması başarı sağlamak açısından önemlidir.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Birçok kişi oluşan saç dökülmelerinden şikayetçi olmaktadırlar. Ancak herkes ilaç kullanmak istemez. Onun yerine saç dökülmesine bitkisel çözüm aramaktadırlar.

Saç Dökülmesi Bitkisel Yöntemler İle Durdurulabilir mi?

Saç dökülmelerini önlemek amacıyla kullanılan bitkisel yöntemler doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman büyük ölçüde etki sağlamaktadır.

Saç Dökülmesinde Bitkisel Yöntem Etki Etmez İse Ne Yapılmalıdır?

Eğer kullanılan bitkisel yöntemler saç dökülmesinde bir fayda sağlamaz ise saç dökülmesine neden olan başka etkiler var demektir. Bu nedenle nedenin araştırılması ve saç dökülmesini önlemek amacı ile bir doktordan yardım alınmalıdır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Kullanılabilecek Bitkisel Yöntemler

Saç dökülmesini önlemek için saçı katkı maddeli boyalar ile boyamak yerine kına yakılır ise hem saç dökülmesi önlenmiş olur hem de saçlar güçlenmiş olmaktadır. Vitamin eksikliğinden ve fazla boyamaktan dolayı saç dökülmesi yaşanıyorsa avokado yağı ile bakım yaparak hem saçın dökülmesi önlenmiş olur hem de yıpranan saç eski haline dönmüş olacaktır. Saça hafta iki kere olmak üzere badem yağı ile bakım yapılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı ile saç derisine bakım yapıldığı zaman saç dökülmesi engellenmektedir. Saç dökülmelerini engellemek için balık ve taze meyvenin bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinlerin bol ve yeteri miktarda tüketilmesi durumunda saç dökülmeleri azalacaktır. Vücutta ihtiyacı olan bütün vitaminleri karşılamış olacaktır.

[Toplam:16    Ortalama:4.5/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close