Cilt Bakımı

Sağlıklı ve Güzel Bir Cilt İçin Altın Kurallar

Sağlıklı bir cilt için %20 lik bir kısmı genetik olarak etkili olmasına rağmen %80 oranında ise cildinize sizin verdiğiniz değer ile belirlenmektedir. Deri iç organlarımızı koruyan bir organ olup, iç organların aksine dış etkenlerden de etkilenerek kendini koruma çabasına girmektedir. Sağlıklı bir cilt sağlıklı bir bedeninde göstergesi olmaktadır. Bu açıdan cildinizin bakımı da bir kat daha önem kazanmaktadır. Cildiniz yaşam biçiminiz, beslenme alışkanlığınız, kötü alışkanlıklarınız sizin cilt yapınızın belirlenmesinde en önemli etkenlerdir.
Genç bir cilde sahip olmak herkesin özellikle de bayanların en çok istediği bir durumdur. Bunun için yapılması gereken bazı yöntemler uygulandığında cildinizin %40 lık kısmını etkileyerek yaşlanma gibi doğal bir akışı durduramazken geciktirmeyi sağlayabilirsiniz.
Vücudunuz için en gerekli besin maddesi su olup gereken mineralleri ve vitaminleri almanızın yanı sıra vücudun gereken nemini sağlamasına sebep olacaktır. Günde en azından 1,5 litre su tüketmeniz ve cildin esnekliğini kaybettirmemeniz gerekir. Ayrıca suyun diğer bir etkisi de vücudun toksinleri atmasını sağlayarak vücutta lekelerin oluşumunu engeller. Su tüketimi az olduğunda deride kırışıklık ve kuruyarak pullanmalara sebep olacaktır.

kisinciltkoruma1
Cildin esnek kalmasını sağlamak için her duş alındığında vücuda gerekli olan nemi kazandıracak yaşınıza ve cildinize uygun kremler uygulanmalıdır.
Gözeneklerin nefes alması için cilt mutlaka temiz tutulmalı ve özellikle makyajlı olarak yatılmamalıdır.
Cildiniz için gereken gıdalarla beslenmeye özen gösterirken yağlı gıdalardan uzak durun,
Düzenli uyku uyumak sağlıklı bir beden için olduğu kadar cildiniz içinde etkilidir. Kan dolaşımı açısından yüzü koyun yatmak risk teşkil edip kırışıklıkların daha derin olmasına etkisinin oluşu yüzünden sakıncalı bir pozisyondur.
Sağlıklı bir vücut için sigaranın etkisi oldukça olumsuzdur. Sigara kandaki oksijen oranını azalttığı gibi damarlarda tıkanıklığa yol açtığı için besinlerdeki faydalı maddelerin dokulara aktarımını engelleyerek cilt için yeterli mineraller ve vitaminlerin taşınmasına engel olacaktır. buda cildin erken kırışmasına lekelenmesine ve renk değiştirmesine neden olacaktır.
Cildinizi fazla ovalamadan dairesel hareketle masaj yaparak yıkamanız kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlarsınız.
Hava şartlarına karşı cildinizi korumak için yaz ve kış mevsimine uygun nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close