Sağlık

Şeker Hastalığının Belirtileri

 

Şeker hastalığı bir diğer adıyla diyabet günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Şeker hastalığı vücuda alınan şekerin vücut tarafından kullanılmayıp kanda birikmesi sonucunda oluşur. Vücuda alınan şeker glikoza çevrilir ve emilerek kana karışır. Beta hücreleri tarafından üretilen insülin glikozun enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar.

İnsülin hormonun azlığı ya da etkisizliği glikoz halindeki şekerin kaslar ve diğer dokular tarafından gerektiği gibi kullanılmamasına neden olur. Hücreler şekerden yoksun kaldığı için kan içerisindeki şeker zehir etkisi göstererek bütün organları etkisi altına alır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığının iki tipi vardır. Tip 1; insülin üreten hücrelerde bozukluk sonucu ortaya çıkar. Tip 2 de insülin salgılanır ama etkisini göstermez. Şeker hastalığının belirtileri bu iki tipte farklılıklar gösterir. Tip 1 de sık sık idrara çıkma, su içme, çok yemek yemeye rağmen kilo kaybının yaşanması görülürken tip 2 kendini belli etmeden gizlice başlar ve genellikle erişkinlerde görülür.

İki tip şeker hastalığı olmasına rağmen şeker hastalığının belirtileri hemen hemen her hastada aynı şikayetleri gösterir.

Şeker hastalığının belirtileri;

 • Sık sık idrara çıkma
 • Aşırı susama
 • Ağızda sürekli kuruma
 • Bulanık görme
 • Halsizlik, bitkinlik
 • Kilo kaybı
 • Sürekli acıkma hissi
 • Bulantı, kusma
 • Nefes kokusu
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Yaraların kolay kolay iyileşmemesi
Şeker Hastalığı Belirtileri

Kan içerisindeki şeker miktarı çok yüksek olduğundan böbrekler bu şekeri atmak için sürekli çalışır.

Bu yüzden hasta sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Sık sık idrara çıkıldığı için vücut sürekli su kaybı yaşar bu da ağız kuruluğuna neden olur. Böbreklerin suyu atmak istemesi kişiyi susatır.

 

Bulanık görme göze gerekli olan suyun göze ulaşmaması sonucunda meydana gelir. Şeker hücrelere ulaşmayıp kanda kaldığı için gerekli olan enerji için şeker yakılamaz. Buda yorgunluk ve bitkinliğe neden olur. Gerekli olan enerji şekerden temin edilmediği için vücuttaki yağlar yakılmaya başlanır. Bu nedenle kişinin iştahı açılır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Hasta çok fazla yemek yemesine karşın yağlar yakıldığı için sürekli kilo kaybı yaşar.

Kandaki şeker yükselir buda vücutta bakterilerin daha çabuk üremesini sağlar. Oluşan bu bakteriler yaraların oluşmasına ve geç iyileşmesine neden olur.

Kendinizde şeker hastalığının belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz bir uzmana başvurmalısınız. Eğer şeker hastalığı meydana geldiğinde kontrol altına alınmazsa körlüğe, kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, eklem hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Hasatlığın ilerlemesi kişinin yaşam tarzıyla doğrudan alakalıdır.

Sağlıklı beslenmek, kilo almamaya dikkat etmek, stresten olabildiğince uzak durmak hastalığın riskini azaltabilir. Aile fertlerinde şeker hastalığı bulunan kişiler bu önlemlere daha çok dikkat etmelidirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close