Sağlık

Siyah Çayın Faydaları

Sabah kalktığımızda hiç şüphesiz yaptığınız ilk şeylerde birisi de mutfağa gidip su kaynatıp çay demlemektir. Misafirlerinize ikram ettiğiniz, bir kafeye gittiğinize sipariş verdiğiniz, yemek sonrası vazgeçilmezimiz olan siyah çay. Kısacası hayatımızın her anında vazgeçilmezimiz. Hayatımızda büyük bir yere sahip olan siyah çay sağlığımızı nasıl etkiliyor peki.  Siyah çayın faydaları ModaÇilek ekibi olarak sizler için derledik.

Siyah Çayın Faydaları

1-Daha iyi çalışan kalp

Yapılan bir araştırmada günde 3 ile 4 fincan siyah çay içen bireyler, çevresel etkenler göz önüne alınıp değerlendiğinde inme riskini günde 1 fincan içenlere göre %21 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Başka bir araştırmada ise kalp krizi riskini %44 oranında azaltabileceği öne sürülmüştür.

 2-Kansere karşı koruyucu

Çay tüketimi ile alınan pelifenol ve kateşinler bazı kanser türlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yarattığını göstermiştir. Örneğin düzenli olarak günde 2-3 fincan siyah çay içen bayanlarda meme ve yumurtalık kanseri oluşumunun azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca akciğer kanseri gelişimini de azaltabilir.

3-Sağlıklı kemikler

Siyah çay içerdiği fitokimyasallar ile düzenli tüketim sağlandığında güçlü kemikleri destekler. Kemik yoğunluğuna da katkıda bulunur.

4-Ağız sağlığı

Siyah çayın plak oluşumunu azalttığı ve çürüğe sebep olan bakterilerin gelişimini kısıtladığı yapılan araştırmalar ile öne sürülmüştür.

5-Yağ yakımı

Özellikle karın bölgesinde yağlanmanın en aza indirgenmesini ve yağ yakılmasını hızlandırarak kilo vermemizi destekleyici rol üstlenir.

6-Stresi azaltır

Siyah çayda bulunan L-theanine rahatlama ve uzun süreli daha iyi konsantrasyon sağladığı çalışmaların ortak sonuçlarıdır. Gün içerisinde ortalama 2-3 fincan siyah çay ile stres hormonu olan kortizol seviyesini düşebilirsiniz.

Siyah Çay İçerken Dikkat!

  • Güvenilir şekilde toplanmış, kurutulmuş ve paketleme yapılmış siyah çayları tercih etmelisiniz.
  • Koyu ve bayat çay içmeyin.
  • Demir eksikliği olan bireyler çayı özellikle yemeklerden hemen sonra içmemeli. En az 30-45 dakika beklemelidir.
  • Yaşlılar, çocuklar ve en önemlisi hamileler açık şekilde mümkünse limon ile çayı içmeliler.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tags

Mustafa YILMAZ

5 yıldır aktif olarak bayan giyim desen tasarımcılığı yapmaktayım.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close